Ercan’da 2 saatlik kaos

19.08.2016Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'deki Ercan Havalimanı Hava Trafik Kontrol kulesi çalışanlarının yaptığı 2 saatlik grev nedeniyle seferler aksadı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'deki  Ercan Havalimanı Hava Trafik Kontrol kulesi çalışanları bu gece saat 21.00'dan itibaren Ercan Havalimanı iniş ve kalkış trafiklerine hizmet veren "Kule" ve "Yaklaşma" birimlerinde, sabah 07.00'ye kadar grevde olduğunu duyurmuştu.

İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan bu gece Ercan -İstanbul seferini saat 21.30'da yapacak olan Atlasglobal Hava Yolları'nın KK-1018 seferi ile Onur Hava Yolları'nın saat 22.25'teki 8Q 208 sefer sayılı uçakları gecikme yaptı.

THY'nin Ercan'dan İstanbul'a gelecek 2 uçağı da grev nedeniyle apronda beklemek zorunda kaldı.

Havayolu yetkilileri ise görüşmelerin en üst düzeyde yapıldığını söyledi. Hükümet ile sendika yetkililerin görüşmesinin ardından grev 2 saat sonra 23.00 itibariyle sona erdi.

Yetkililer grevin sonlandırılmasının ardından Ercan'a uçuşların yapılacağını iptalin söz konusu olmadığını belirttikleri öğrenildi.

Grev Bakanlar Kurulu tarafından ertelendi

Grev yapma kararı alan Hava Trafik Kontrolleri Sendikası için Bakanlar Kurulu toplanarak grevi erteleme kararı aldı.

Yaptığı açıklamada bu akşam 21.00’dan yarın sabah 07.00’a kadar grev yapacağını belirten HTKS’nın kararı üzerine toplanan Bakanlar Kurulu grevi ikinci kez erteleme kararı aldı.

HTKS yaptığı açıklamada grev yapma gereğini şu şekilde açıkladı:

“UBP-DP Hükümeti defalarca ikaz etmemize rağmen sendikamızın işbirliği için yaptığı hiçbir çağrıyı dikkate almamış ve Sivil Havacılık Dairesi’ndeki sorunları görmezden gelmiştir. Türkiye’de eğitimde olan arkadaşlarımız ısrarla mağdur edilmiştir. Yıllardır beklediğimiz yasa değişiklikleri yapılmamaktadır. Üst derecelerde görev verilmesine rağmen bu kadrolara terfiler inatla açılmamaktadır. Smart binasındaki sağlıksız koşullar devam etmektedir. Havacılık tazminatları için hiçbir girişim başlatılmamıştır. Çalışanlara karşı bu kadar duyarsızca davranan bir Hükümete ancak grev ve eylemlerle cevap verilebilir.
Önce vaatlerde bulunup daha sonra çözüm arama çabasına dahi girmeyen Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst ve UBP-DP Hükümetine söz söylemek ile yapmak arasında dağlar kadar fark olduğunu ve bu nedenle grevin tüm sorumluluğunun kendilerinde ait olduğunu hatırlatırız.
Toplu iş Sözleşmesi Grev ve Referandum Yasası madde 16/1 uyarınca Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası 19 Ağustos 2016 saat 21.00’dan itibaren Ercan Havalimanı iniş ve kalkış trafiklerine hizmet veren “Kule” ve “Yaklaşma” birimlerinde, sabah 07.00’ye kadar (10 saat) grevdedir. Grev esnasında üyelerimize baskı, tehdit veya grevi yasa dışı olarak engellemek için herhangi bir girişim yapılması halinde K.K.T.C. Hava Sahasının tamamını kapatacağımızı ve grevi 24 saate çekeceğimizi bildiririz”