AB’den Türkiye’ye 1 Ekim sinyali

22.08.2016Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker, Türkiye’nin tüm koşulları yerine getirmesi halinde, vizesiz seyahatin 1 Ekim’den itibaren uygulanabileceğini söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, "Sığınmacıların kontrolüyle ilgili anlaşmaya doğrudan bağlı olan vize serbestisi, terörle mücadele yasası dahil, tüm koşullar yerine getirildiği takdirde yürürlüğe konabilir" dedi.

Komisyon başkanı, son dönemde aralarında gazeteci ve yazarların "Teröre destek" suçlamasıyla gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

"Terörle mücadele kanunları aydınları, bilim insanlarını ve gazetecileri hapse atmak için kullanılamaz. Bizim terörle mücadeleden anladığımız bu değil" ifadelerini kullandı.

Rapor hazırlanacak

AB İçişleri Komiseri Dimitris Avramopoulos, Die Welt Gazetesine yaptığı açıklamada, "AB Komisyonu ve Avrupa Dışişleri Servisi uzmanları bu hafta Türkiye'ye giderek, Türkiye ile AB arasında vize serbestisi üzerine varılan sözleşmeyi uygulamaya koymak için teknik görüşmeler yapacak" dedi.

Avramopoulos, kendisinin de yakında Türkiye'yi ziyaret edeceğini açıkladı ve şöyle dedi:

"Biz, AB ile Türkiye arasındaki sözleşmenin tamamının planlandığı gibi uygulanması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz ve eksperler gönderiyoruz. Amaç, vize serbestisinde gerekli reformları yaparak, şartların yerine getirilmesini sağlamak ve hızlandırmak."

AB Komisyonu eylül ayında, Türkiye'nin vize serbestisinde gerekli olan 72 şartı yerine getirip getirmediği üzerine bir rapor hazırlayacak.

AB Komisyonu sözcüsü Natasha Bertaud geçen hafta yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yerine getirmesi gereken 5 şart kaldığını belirtmişti. 

Vize serbestisi başlangıçta haziran ayı sonu için planlanıyordu, ancak şartlar yerine getirilmediği gerekçesiyle bu tarih ekim ayına ertelendi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ekim ayında vize serbestisi gelmezse, göçmen geri kabul anlaşmasını feshedebileceklerini açıklamıştı.