Fransa temsilciliklerini kapattı

13.07.2016Fransa, Ankara'daki büyükelçilik binası ve İstanbul'daki başkonsolosluğunun güvenlik nedeniyle ikinci bir emre kadar kapattığını duyurdu.

Türkiye'de bugün ve yarın yapılacak 14 Temmuz 'Milli Gün' kutlamalarını güvenlik endişeleri nedeniyle iptal eden Fransız büyükelçiliği, Ankara'daki büyükelçilik ve İstanbul'daki başkonsolosluğun ikinci bir duyuruya kadar kapatıldığını açıkladı. Büyükelçilik açıklamasında, "Ankara'daki Fransa Büyükelçiliği ve İstanbul'daki Başkonsolosluk ikinci bir duyuruya kadar çarşamba günü saat 13.00'den itibaren kapatılmıştır" denildi.

Fransa İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenac, 14 Temmuz resepsiyonunun iptal edilmesiyle ilgili olarak Twitter hesabından yaptığı açıklama Türkiye ile irtibat halinde olduklarını söylemişti.

Domenac'ın açıklaması şöyle: "Birbirleriyle uygun düşen bilgiler, Türkiye'deki 14 Temmuz kutlamalarına yönelik ciddi bir tehdit unsurunu ortaya koyuyor. Bu çerçevede ve önlem amaçlı olarak, Türk yetkili mercileri ile de ilişki halinde, yarın Ankara ve İzmir'de olduğu gibi, bu akşam da İstanbul'da yapılacak olan 14 Temmuz kutlamalarını iptal etme kararı aldık."