Suriye semaları için ilginç teklif

24.08.2016İzvestiya gazetesi, Rusya'nın, Suriye ve ABD uçaklarının havada karşı karşıya gelmesini önleyecek bir mekanizma için teklif yaptığını yazdı.

İzvestiya'ya bilgi veren askeri bir kaynağa göre, Rusya'nın böyle bir teklifte bulunmasının sebebi Suriye ordusuna ait uçakların ülkede faaliyetlerini artırması.

Suriye ordusuna ait uçakların Halep çevresindeki çatışmalarda rol oynadığını ve bu uçakların şimdi de ülkenin başka bölgelerinde görevlerini yerine getirdiğini anlatan kaynak, "Fakat uçuşların sayısının artması havada bazı olayların yaşanmasına neden olabilir. Suriyelilerin, Rusya'nın aksine, bu olayların önlenmesi için Amerikalılarla iletişim kurabilecekleri bir kanal yok" dedi.

Kaynak, 'bu problemin çözülmesi için Suriye'nin, Rusya ve ABD arasındaki koordinasyon anlaşmasına (hava güvenliği anlaşması) dahil edilmesinin seçeneklerden biri olduğunu' da kaydetti.

İzvestiya'ya göre, Moskova'nın mekanizma teklifinin, Rusya ve ABD dışişleri bakanlarının 26-27 Ağustos'ta gerçekleştirmesi beklenen görüşmesinde ele alınacağı tahmin ediliyor.

Washington, Suriye ordusuna ait uçakların Haseke kenti çevresinde hava operasyonları düzenlemesi ardından Moskova'yla irtibata geçmişti.

Suriye ordusunun hava operasyonlarını gerçekleştirdiği sırada ABD ordusuna bağlı özel kuvvetlerin de bu bölgede olduğunu açıklayan ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jeff Davis ise kuvvetlerin korunması amasıyla savaş uçaklarının Haseke için havalandığını söylemişti.