ANA’da Dreamliner şoku

26.08.2016Japon All Nippon Airways (ANA) Dreamlinerlarda yaşadığı motor sorunu yüzünden bir çok Dreamliner uçuşunu durdurduğunu açıkladı.

Boeing’in 787 Dreamliner modelini en çok kullanan firma olan ANA’nın teknik servis mühendisleri, Trent 1000 adlı motorların kompresör kanatçıklarında aşınma tespit ettiğini bildirdi.

Alınan bilgiye göre Dreamliner’ın motorunun diğer modellere oranla daha fazla devir yaptığı ve bu sebeple çabuk aşınarak daha fazla bakım gerektirdiği açıklandı.

9 uçakta bu arızanın olduğu bilgisi verilirken bugün 9 Dreamliner seferinin iptal edildiği ve yapılması planlanan kontroller dolayısıyla gelecek haftalarda da muhtemel iptaller olabileceği belirtildi.

Japon ANA şuanda 49 uçaklık filosuyla Boeing Dreamliner uçaklarının en büyük operatörü konumunda.

ANA’nın Dreamliner’larında ise Rolls Royce Trent 1000 motorları kullanılıyor.

2013 yılında Etiyopya Hava Yolları’na ait Boeing 787 Dreamliner model bir uçağın motoru, Londra’nın Heatrow Havaalanında park halindeyken alev almıştı.

Satış fiyatı 150 ile 200 milyon Dolar arasında değişen modelin tanıtımı ilk kez 2007 yılında yapılmış daha test uçuşu dahi yapılmadan satış rekoru kırmıştı.

Boeing şirketi, 787’nin geliştirilmesi için bugüne kadar toplam 32 milyar dolar harcadı.

15 Ağusto günü 240 yolcusuyla Tokyo Narita’dan Şangay’a gitmek için son hazırlıklarını tamamalayan ANA’nın B787-800 Dreamliner tipi uçağının motoru alev almıştı.