Charter yasağı resmen kalktı

28.08.2016Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Türkiye'ye yönelik charter yasağını kaldıran kararnameyi imzaladı.

Reuters haber ajansının son dakika olarak geçtiği son haberde Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev’in Türkiye’ye charter uçuş yasağını kaldıran imzayı resmen attığı ve uçuşların bugün itibariyle başlayacağı belirtildi.

Rusya Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, kararname ile Türkiye ve Rusya arasında charter uçuş gerçekleştiren havayolu şirketlerinin uçuş güvenliğinin temini için ilave önlemler alınmasını sağlamaları tavsiye edildi.

Rosaviatsiya’dan açıklama

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev'in kararnameyi imzalamasının ardından Ulaştırma Bakanlığı'ndan da bu yönde bir açıklama geldi.

Açıklamada, "Rusya Havacılık Kurumu (Rosaviatsiya), Rus havayolu şirketlerine yasağın kaldırıldığını bilgiler telgraflar gönderdi. Rus havayolu şirketleri ise, Türkiye'deki noktalara tarifesiz seferler düzenlemek için dilekçe vermeye başladı" dendi.

Bakanlık açıklamasında, Rus makamlarının, Türkiye'ye charter uçuşlarının derhal başlatılması için gerekli koşulları tesis etmeye ve Rus havayolu şirketlerine bununla ilgili gerekli izinleri vermeye hazır olduğu da vurgulandı.