Çocuklar bakın ne yapıyor

07.09.2016Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen bir etkinlikte, kanser hastası Rus çocuklar NASA’da çalışan astronot Nicole Stott ile birlikte gerçek bir uzay giysisinin replikasının yapımında kullanılacak resimler çizdi.

Sputnik Türkiye’de yer alan habere göre, ABD Uzay Giysisi Sanatı projesi çerçevesinde Avrasya Kanser Kurumu’na (EACF) bağlı Gökkuşağı Sanat Stüdyosu ve Moskova Kozmonot Müzesi iş birliğiyle Moskova’da düzenlenen etkinlik iki gün sürecek.

Etkinlikte kanser hastası Rus çocuklar ABD Uzay ve Havacılık Dairesi’nden (NASA) gelen astronot Nicole Stott, Teksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi’nin Tıpta Sanat Programı Müdürü Ian Cion ve Rus kozmonot Fyodor Yurçihin ile resim yapacak.

Projenin sonunda dünyanın birçok yerinden çocukların yaptığı binlerce resim, gerçek boyutta bir NASA uzay giysisinin replikasını oluşturmak için kullanılacak.Etkinliğin ilk gününde Rusya Federal Dmitriy Rogaçev Pediatrik Hematoloji, Onkoloji ve İmmünoloji Merkezi’nden gelen hastalar uzay giysisi için 40 resim yaptı. Sputnik’e konuşan Stott şunları söyledi:

“İnanılmazdı. Resimlerde Rusya bayrağından tutun çiçekler, çilekler ve güneşe kadar birçok şey vardı. Bazıları da soyuttu, ancak baktığınızda bunu bir Rus yapmış diyorsunuz. Rusya’ya özgü geleneksel çizimler var… Katılımcı çocukların nasıl neşelendiğini görmek çok etkileyici. Resim yapmalarının ve projede yer almalarının çizdiklerinden daha önemli olduğunu bilmekten güç alıyor gibiler.”

Stott ve Cion, Rusya’dan önce ABD ve Almanya’daki çocuklarla resim yapmıştı. İkilinin bir sonraki durağı ise Japonya’nın başkenti Tokyo olacak.