33 kişiye kabus gibi gece

10.09.2016Fransa ve İtalya arasında bulunan Mont-Blanc'taki teleferikle 9 Eylül günü tura çıkan yaklaşık 110 turist, bindikleri hatta arıza yaşanması sebebiyle havada mahsur kaldı.

Yolcuların bir kısmı kurtarılırken, 33 kişinin geceyi teleferikte geçireceği ifade edildi.

Aiguille du Midi ve Helbronner arasında uzanan yaklaşık 5 kilometrelik mesafenin normalde 35 dakika sürdüğü belirtilirken, teleferiğin kabloların karışması sebebiyle yerel saatle 17.30,  durduğu kaydedildi.​Teleferikleri işleten şirketin teknisyenlerinin sorunu uzun süre çözememesi üzerine, jandarma helikopterler ile mahsur kalanların kurtarılması için operasyon başlattı.

Haute-Savoie Valisi Georges-François Leclerc, yaptığı açıklamada, teleferiklerde mahsur kalanların durumunun iyi olduğunu ancak helikopterler ile tek seferde kısıtlı sayıda kişinin tahliye edilebilmesi yüzünden kurtarma çalışmasının uzun sürdüğü belirtildi.

Aralarında Fransız, İtalyan ABD ve Koreli turistlerinde bulunduğu 110 kişinin 77’sinin kurtarılabildiği duyurulurken, havanın kararması sebebiyle çalışmaların durduruldu ve geride kalanların geceyi havada geçirdi.

Sabahın erken saatlerinde tekrardan başlayan kurtarma operasyonuyla mahsur kalan turistlerin tamamının kurtarıldığı öğrenildi.

 

A video posted by CNN (@cnn) on