Aşkabat Havalimanı açıldı

18.09.2016Türkmenistan Aşkabat Uluslararası Havalimanı, dün Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedow’un ev sahipliğinde düzenlenen görkemli bir törenle hizmete açıldı.

Türkmenistan'ın hızla artan yerli ve yabancı yolcu trafiğini karşılamak üzere açılan ve 2.250 milyar dolara mal olan Aşkabat Uluslararası Havaalanı’nın inşasını üstlenen Polimeks’in Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca, proje için “bölgenin yeni prestij ve cazibe noktası olacak” dedi.

Polimeks’in Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta inşa ettiği Aşkabat Uluslararası Havalimanı, şirketin bugüne dek hayata geçirdiği en büyük projelerinden biri.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedow’un ev sahipliğinde düzenlenen görkemli bir törenle 17.09.2016’da hizmete açılan Aşkabat Uluslararası Havalimanı, yılda 14 milyon yerli ve yabancı yolcuyu IATA Class A hizmet standartlarında ağırlayabilecek.

Proje kapsamında, günümüzün en büyük yolcu kapasiteli Airbus A380 ve Boeing B747-8 uçaklarının iniş kalkış yapabileceği, 7.840 m uzunluğunda Code F kapasiteli ve CAT III yeni bir pist, paralel taksi yolu ve apronlar inşa edildi.

Aşkabat Uluslararası Havalimanı toplam 266 yapısı ile dünyanın en büyük havalimanı komplekslerinden biri oldu.