Avrupa basınına 15 Temmuz’u anlattı

24.09.2016THY, Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimini ve sonrasını dünyanın farklı bölgelerinden davet ettiği basın mensuplarına anlattı.

THY’nin Yeşilköy’deki Genel müdürlük binasında Rusya, Almanya, Norveç, Slovenya, Finlandiya ve Avusturya’dan davet edilen basın mensuplarına THY 15 Temmuz darbe girişimini ve sonrası basın toplantısı ile aktarıldı.

Yurt dışı basının davet edildiği programa ilişkinde konuşan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı,“Yurt dışındaki dezenformasyonu, algı kampanyalarını ve şuanda da FETÖ’cülerin yurt dışında kalan unsurlarının bir takım faaliyetlerle karalama faaliyetlerini sürdürüyorlar. Biz de Türk Hava Yolları olarak kendi paydaşlarımızı, özellikle turizm sektöründe, seyahat sektöründe, sosyal medyada çeşitli bloggerlar, turizm dergileri, o ülkelerin önemli gazete dergi ve televizyonlarının ilgili önemli basın mensuplarını peyderpey getiriyoruz. Şuanda da daha çok Kuzey Avrupa ülkeleri, Rusya ve Orta Asya civarı olmak üzere arkadaşlarımız 57 gazeteciyi buraya getirdiler. Onlarla samimi bir hasbi hal edeceğiz ve 17 Aralık sürecini ve sonrasını anlatacağız. Türkiye’yi ve Türk Hava Yolları’nı anlatacağız. Türkiye’nin havacılık perspektifini anlatacağız. Türkiye’nin yeni havalimanıyla ülkesini, İstanbul’u nasıl bir hub yapmak istediğini, neden dünyanın en büyük havalimanlarından birini inşa ettiğimizi anlatacağız. İnanıyorum ki bu faaliyetlerle birlikte Türkiye’deki gerçeklerin ilk ağızlardan muhataplarımıza en doğru şekilde anlatılması suretiyle kara propaganda yapan ve yanlış bilgilendirmelerle, iftiralarla ülkemize sadece 17 Aralık’ta değil halen dışarıda zarar vermek için gayret gösteren ve oyun kuranların oyunları bozulacak” diye konuştu.

Rus bir gazetecinin “15 Temmuz darbe girişimine benzer olayların tekrarlanmaması adına ne tür önlemler alıyorsunuz?” sorusuna ise “Kendi deneyimlerimizi, yaşadıklarımızı tüm dünyadaki ülkelerle, dostlarımızla paylaşıyoruz. Çünkü bu bir deneyim. Yeni jenerasyon bir terörist dalgayla karşı karşıyayız dünyada ve yeni tarz bir terörizm bu” şeklinde cevapladı.

Avrupa Ligi için imza Salı günü

Ayrıca Aycı, THY Basketbol Avrupa Ligi Dörtlü Finali'ne İstanbul’un ev sahipliği yapması konusunda resmi imzaların salı günü atılacağını belirterek, "Salı günü hep beraber kamuoyuna açıklayıp imzayı attığımızda yüzde 100 olmuş demektir ama olması için gerekli tüm çabayı sarf etmeye devam edeceğiz." dedi.

Toplantıda basın mensuplarına da açıklama yapan Aycı, THY Avrupa Ligi'nde Dörtlü Final'in için İstanbul’un ev sahipliği yapmaya hak kazanmasının çok sevindirici olduğunu söyledi.

Aycı, THY'nin bunu tek başına başarmadığını ifade ederek, "Başta bu konuyu Sayın Cumhurbaşkanımıza açtığımızda ilk desteği kendileri verdiler. Gerek Sinan Erdem Spor Salonu'nun hazırlanması konusu, gerek Final Four’un Türkiye’de yapılmasına ilişkin olarak ilgili Turizm Bakanlığımızdan Spor Bakanlığımıza kadar, THY'ye kadar, İstanbul Büyükşehir Belediyemize kadar, aynı şekilde İstanbul Valiliğimize kadar, tüm Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğümüz de dahil olmak üzere hepimizin içinde bulunduğu müşterek katkılarla bu noktaya geldik. Spor Bakanımızın keza aynı şekilde desteğiyle beraber hep birlikte yaptık.” diye konuştu.