Rusya’dan flaş MH-17 iddiası

28.09.2016Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, 2014'te Ukrayna'nın doğusunda düşürülen MH17 sefer sayılı yolcu uçağının yakınında Ukrayna'ya ait bir radar tespit edildiğini ve bunun Ukrayna'ya ait hava savunma sisteminin varlığını kanıtladığını açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı ve Rus savunma şirketi Almaz-Antey'e bağlı Utes-T Lianozov Elektromekanik Fabrikası'nın elde ettiği radar görüntülerini kamuoyuna sunan Konaşenkov, "ABD ve Ukrayna tarafından alıntılanan uydu verileri, uçağı vuran füzenin Kiev'in kontrolündeki bölgeden fırlatıldığını ortaya koyuyor. Kiev, uçuş Ukrayna radarları ve hava savunma sistemi tarafından kontrol edildiği için MH17'nin görüntülerini içeren verileri gizliyor. Ukrayna'nın radar verilerini sunmayı reddetmesi, füzenin Kiev'in kontrolündeki bölgeden fırlatıldığını gösteriyor" dedi.

Rusya ve diğer ülkelerin çağrılarına rağmen Kiev'in kendisine ait Buk füzelerinin olay günündeki konumları, hava trafiği kontrolörlerinin ve askerlerin konuşmaları, radar sistemlerinin faaliyetleri ve Ukrayna'ya ait füze savunma sistemlerinin elde ettiği veriler hakkında bilgi sunmadığını kaydeden Konaşenkov, Ukrayna yönetiminin, 2001 yılında Tu-154 tipi Rus uçağı Karadeniz'de düştükten nasıl davrandıysa, bugün de aynı şekilde davrandığını anımsattı.

Konaşenkov, elde edilen verileri Hollanda'ya ileteceklerini de bildirdi.

Utes-T Lianozov Elektromekanik Fabrikası yetkilisi Viktor Meşeryakov, Rus radar sisteminin, MH17 uçağının düştüğü bölgenin yakınında uçağın düşmesine neden olabilecek iki sivil uçağın dışında üçüncü taraflara ait objeler tespit etmediğine dikkat çekti.

MH17 sefer sayılı uçak, Ukrayna'nın doğusunda içindeki 298 kişiyle düşürülmüş ve olay sonucunda kurtulan olmamıştı.