Tarkim hangarındaki TC-FTG

28.09.201615 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından yapılan operasyonlarda Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantısı olduğu iddia edilen ve yurt dışına kaçtığı tespit edilen Faruk Bayındır’ın şirketi olan Tarkim Havacılık’a ait Atatürk Havalimanı ve Adana Havalimanı'nda bulunan hangarlara el konuldu.

Arama yapılan uçakların arasındaki TC-FTG kuyruk tescilli uçak dikkat çekti. TC-FTG kuyruk tescilli uçağın, Rixos Oteller Grubunun Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince'nin olduğu ortaya çıktı.

Geçtiğimiz Mart ayında Tarkim Havacılığa ait yapılan şikayetler sonrası DHMİ (Devlet Hava Meydanları İşletmesi) tarafından soruşturma başlatılmıştı.

Bu arada 15 Temmuz'da meydana gelen Darbe girişiminin ardından Tarkim Havacılığın sahibi olan Faruk Bayındır ABD'ye kaçtı. FETÖ ile ilişkisi olduğu iddia edilen Bayındır'ın yurt dışına kaçması üzerine DHMİ tarafından yapılan soruşturma genişletildi.

Araştırma yapılan uçaklar arasında TC-FTG kuyruk tescilli uçakta var

Kanun Hükmünde Kararname (KHK)'den alınan yetki üzerine bugün Atatürk ve Adana Havalimanları’nda Tarkim hangarlarında polis ekipleri geniş çapta inceleme başlattı.

Saat 15.00'da Atatürk ve Adana Havalimanı'nda bulunan hangarlarda polis ekiplerinin bakım için bulunan 11 uçakta arama yaptığı öğrenildi.

Bu arada Atatürk Havalimanında Tarkim Havacılığa ait hangarda bulunan 10 uçak arasında TC-FTG kuyruk tescilli uçak da bulunuyor. Yetililerin el koyduğu hangarda bulunan TC-FTG kuyruk tescilli uçakta detaylı inceleme yapılıyor.

TC-FTG kuyruk tescilli uçak Fettah Tamince’nin

İşadamı Faruk Bayındır’ın sahibi olduğu Tarkim Havacılık’a yapılan operasyonlar sonucu arama yapılan TC-FTG kuyruk tescilli uçağın Rixos Oteller Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince’ye ait olduğu ortaya çıktı.

TC-FTG kuyruk tescilli uçağın, 2006 yılında TC-MMG ismiyle Palmali Gemicilik Grubu Şirketleri’ne ait olduğu görülürken, 2012 yılında Fettah Tamince’nin sahibi olduğu Rixos Turizm tarafından satın alındığı ortaya çıktı. Satın alınan uçağın, bu dönemde adının TC-FTG olarak değiştirildiği de, edinilen bilgiler arasında…

FTG’den açıklama

Öte yandan FTG şirketinden “TC-FTG kuyruk tescilli uçaktaki harflerin FETÖ lideri Fethullah Gülen’i simgelediği ididaları'” üzerine açıklama geldi.

Açıklamada “Haber içerisinde konu edilen TC-FTG kuyruk tescilli uçağın, aynı haberde ismi geçen sahış ve şirketlerle herhangi bir bağlantısının olması sözkonusu değildir. TC-FTG kuyruk numarası, 16.04.2007 tarihinde Ticaret Sicil Gazetesi'nde kuruluşu yayınlanan FTG Gayrimenkul Yatırım Turizm Madencilik ve İnşaat Sanayi Ticaret Anonim Şirketi'ndeki ‘Fettah Tamince Global’i simgelemektedir” denildi.

Cumhurbaşkanı Gül’de kullanmıştı

İşadamı Fettah Tamince’nin sahibi olduğu uçağı, 2014 yılında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görevinden ayrıldıktan sonra memleketi Kayseri’ye giderken kullandı. (Sözcü)