MH17’yi düşüren füze..

28.09.2016Hollanda öncülüğündeki uluslararası inceleme ekibi, 2014 yılında düşen Malezya uçağının, Ukrayna'nın doğusuna Rusya'dan getirilen füze rampası ile vurulduğunu açıkladı.

Korkunç olayda, 10 bin metre irtifada seyrederken füzeyle vurulan uçağın yolcularının, sadece kırsal alana değil evlerin içine de düştüğü ortaya çıkmıştı.

Hollanda'da basın toplantısı düzenleyen Avusturya, Belçika, Ukrayna ve Malezyalı savcılardan oluşan Ortak İnceleme Ekibi, 298 kişinin hayatına mâl olan olayda MH17 sefer sayılı uçağı vuran füzenin, Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki bölgeden fırlatıldığını belirtti.

Soruşturmanın bilgilerine göre uçak Snejnoe yerleşim yeri üzerinden vurulduğu belirtilmişti. 2014 yılında şimdi de olduğu gibi Snejnoye Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından kontrol ediliyor.

Soruşturmacılar basın toplantısında, BUK füzesinin MH17 uçağının düşürülmesi ardından Rusya'ya geri götürüldüğünü bilgisinide verdi.

Ekibin başındaki Wilbert Paulissen, "MH17'nin Rusya Federasyonu topraklarından getirilen bir Buk'tan fırlatılan 9M38 tipi füzeyle düşürüldüğü ve rampanın daha sonra Rusya Federasyonu'na geri götürüldüğü sonucuna varılabilir" dedi.

Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yapan Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağının, 17 Temmuz 2014'te Ukrayna'da düşürülmesi sonucu 298 kişi hayatını kaybetmişti.

Hollanda Güvenlik Kurulu geçen sene yaptığı açıklamada, füzenin, Boeing 777 tipi uçağın kokpitine yarım metreden daha yakın bir mesafede infilak ettiğini duyurmuştu.