Alman havacılığında önemli gelişmeler

29.09.2016Almanya'nın bayrak taşıyıcı şirketi Lufthansa, Brüksek Hava Yolları'nın tamamını satın alacağı belirtilirken, krizde olan Air Berlin'in 1.200 çalışanın işine son verdiği açıklandı. 

2009 yılında Brüksel Hava Yolları'nın yüzde 45'ini 73 milyon dolara satın alan Lufthansa, şimdi de şirketin geri kalan hisselerini satın almaya hazırlanıyor.

Aradan geçen süre içinde Lufthansa'nın Brüksel Hava Yolları'na 45 milyon euro finanasman sağladığı ve buna karşılık şirketin tamamına sahip olacağı ifade ediliyor.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, filosunda 49 tane uçak bulunan Brüksel Hava Yolları'nı, bünyesinde 90 uçak bulunduran  Eurowings seviyesine yükseltmeyi hedfledikleri ifade edildi.

2014 yılında 7.5 milyon yolcu taşıyan Brüksel Hava Yolları, 41.3 milyon euro net gelir elde etmişti. (TurizmGüncel)

Air Berlin işçi çıkarıyor

Merkezi Almanya'da bulunan Air Berlin hava yolu şirketi zararı azaltmak için küçülmeye karar verdi. Şirket yönetiminin finans piyasası için yayınladığı bültende yolcu uçaklarının bir bölümünün Lufthansa'ya devredileceği ve personel sayısının 1.200 azaltılacağı belirtildi.

DW Türkçe’nin haberine göre, Air Berlin kalan 75 yolcu uçağının uçuş merkezlerinin Düsseldorf ve Berlin olacağını, turistik faaliyetlere ayrılan 35 uçağın da ayrı bir şirket çatısı altında işletileceğini duyurdu.

Lufthansa'nın Air Berlin'den altı yıllığına mürettebatıyla birlikte 40 dolayında uçak kiralayacağı ve bu uçakların bir Lufthansa kuruluşu olan Eurowings hesabına çalıştırılacağı öğrenildi.

Etihad sayesinde uçabiliyor

Almanya'nın en büyük ikinci havayolu şirketi olan Air Berlin'in birikmiş borçları bir milyar euroyu buluyor. Yıllardır zarar eden Air Berlin büyük hissedarı Etihad havayollarının yardımlarıyla ayakta durabiliyor.

Air Berlin yönetim kurulu başkanı Stefan Pichler verimliliği arttırmak için personel sayısını azaltmak zorunda olduklarını ve ‘Alman istihdam piyasasının dinamik gelişme gösterdiği bir dönemde tensikata gitmek zorunda kalmaktan üzüntü duyduklarını' söyledi.