Air Berlin TUI’yi vurdu

04.10.2016Almanya’nın ikinci büyük havayolu şirketi Airberlin’in yaşadığı ekonomik sıkıntı uçuşlara da yansıdı.

Turizm Gazetesi’nde yer alan habere göre, geçtiğimiz hafta uçaklarının üçte birini kiraya vererek 1.200 personelini de çıkaracağı haberlerinin ardından bu hafta da Airberlin pazarın en büyük tur operatörü TUI için yapması gereken çok sayıda uçuş aksadı, bazıları iptal edildi. 

Almanya’da yayımlanan yüksek tirajlı Bild gazetesindeki habere göre, bugün (3 Ekim Pazartesi) çok sayıda sefer iptal edildi, birçok sefer de gecikmeli yapılabildi.

Şirketin facebook sayfasında aksama ve iptallerden en çok İspanya’nın tatil adası Mayorka’ya olan uçuşların etkilendiği bildirildi. 

Kaç seferin bu durumdan etkilendiği açıklanmazken, Bild’e konuşan TUIfly sözcüsü, personel yetersizliğinden dolayı aksamaların yaşandığını kaydetti. 

Air Berlin sözcüsü ise ek uçak konulması noktasında büyük sıkıntı yaşadıklarını ifade etti.

TUIfly’dan çok sayıda uçak kiralayan Airberlin’in bu uçakları Airberlin logosu ile yine TUI’nin seferleri için kullandığı belirtiliyor. 

Filosunun üçte birini rakiplerine kiralayarak sadece 75 uçak ile faaliyetlerine devam etme kararı alan Airberlin’in, Airbus A320 tipi 40 uçağını Alman Havayolları Lufthansa’ya kiralayacağı açıklamıştı.  

Airberlin’in bu süreçte 1.200 personeli de işten çıkaracağı belirtiliyor. 2017’den itibaren yeniden yapılandırmaya gideceği belirtilen Airberlin’in Berlin ve Düsseldorf´tan daha çok uzak mesafeli uçuşlar yapmayı planladığı ifade ediliyor.