İşte ABD’nin Uzay Kuvvetleri planı

ABD’nin uzun süredir gündemde olan Uzay Kuvvetleri konusunda yapılan planlar Başkan Yardımcısı Mike Pence tarafından açıklandı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Hava Kuvvetleri’nden ayrı olarak Uzay Kuvvetleri de kurulması talimatını vermesinden iki ay sonra Başkan Yardımcısı Mike Pence 2020 hedefini açıkladı. Pence bunun için Kongre’nin desteğini istedi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’da basın toplantısı düzenleyen Başkan Yardımcısı Mike Pence, Silahlı Kuvvetler’in 6. kolu olarak Uzay Kuvvetleri’nin 2020’de kurulmasına dair planı açıkladı.

Uzayın bir zamanlar barışçı ve rekabetten uzak olduğunu ama şimdi kalabalık ve çekişmeli bir hal aldığını iddia eden Pence, uzayda rekabet tırmanır ve Çin ile Rusya’dan tehditler artarken Amerikan hakimiyetini garantiye almak gerektiğini savundu.

Ancak böyle ayrı bir kuvvet komutanlığı kurulması için Kongre onayı gerekiyor.

Uzay Kuvvetleri kurulması hedefini ‘gerçekleşme zamanı gelmiş bir fikir’ diye niteleyen Pence, “ABD Uzay Kuvvetlerini organize edecek, eğitecek ve donatacak yeni bir komutanlık kurulması için en nihayetinde Kongre’nin harekete geçmesi lazım” dedi.

Trump da ”Uzay Kuvvetleri tam yol ileri” tweetiyle Kongre’ye coşkuyu vermeye çalıştı.

Ancak bir yandan ‘pahalı’ ve ‘lüzumsuz’ eleştirileri alan Uzay Kuvvetleri projesine Kongre onayı çantada keklik değil.

Geçmişte uzay için ayrı kuvvet komutanlığı kurulmasına karşı çıkmış olan ama sonradan çark edip Trump’ın talimatına uyan ABD Savunma Bakanı Jim Mattis de Uzay Kuvvetleri için hazırladığı yol haritasını sundu.

Buna göre ilk etapta bu yılın sonunda ABD Uzay Komutanlığı adı altında birleşik muharip komutanlık kurulacak. Ancak şimdilik birleşik komutanlık Hava Kuvvetleri yönetecek.

Raporda ”Bakanlık, başlangıçta Hava Kuvvetleri Uzay Komutası komutanının aynı zamanda birleşik kumandanlığın komutanı olarak çifte görev üstlenmesini tavsiye eder” denildi.