Rakamlarla Farnborough Airshow

İngiltere düzenlenen ve bu yıl dev siparişlere sahne olan Farnborough Airshow, 2016 yılında yapılan organizasyona oranla rakamlarda ciddi artış sağladı.

Farnborough Airshow 2018’de anlaşmaların 192 milyar doları gördüğü öğrenilirken, bu rakam 2016 yılında 67,5 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Fuarda 154 milyar dolar değerinde 1400’den fazla uçak siparişi verilirken, 21,96 milyar dolar değerinde 1432’den fazla motor sipariş edildi.

Farnborough Uluslararası İcra Kurulu Başkanı Gareth Rogers, yapılan dev anlaşmalar havacılık sektörüne olan güveni ve gelişimi gösterdiğini ifade ederken, Farnborough’da dev anlaşmalara ev sahipliği yaptıkları için büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

Rogers havayollarının, üreticilerin, finansörlerin, hükümet yetkililerinin ve askeri yetkililerin hepsinin Farnborough’da bir araya geldiğini belirtirken, “6 ay sürebilecek toplantılar ve anlaşmalar burada bir hafta içinde gerçekleşiyor, burası oldukça verimli bir yer” diye konuştu.

Farnborough Airshow’un havacılık topluluğunun merkez üssünde olduğunu belirten Rogers, 2020 yılında yapılacak olan organizasyonda bunu daha da yukarıya çekmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Brexit’ten 37 hafta önce gerçekleşen fuara 100’den fazla ülkeden katılım sağlandığı öğrenilirken, ticari ziyaretçilerin %10 artış kaydettiği ve 80 binden fazla ziyaretçinin kapılardan geçtiği açıklandı.

Dev oranizasyonda süpersonik uçaklar ve uzay çalışmaları gibi konularda da önemli koferanslar gerçekleştirildi.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber