Rusya’dan ABD’ye yaptırım

Rusya Federasyon Konseyi Bütçe Komitesi Başkanı Sergey Ryabuhin, Washington’ın yaptırımlarına karşılık olarak Rus milletvekillerinin sunduğu yaptırım tekliflerinin kabul edilmesi halinde ABD’ye Boeing uçaklarının üretimi için gerekli olan titanyumun sevkiyatını durduracaklarını söyledi.

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma milletvekilleri, ABD’ye bir dizi yaptırım getirilmesini öngören yasa tasarısı sundu.

Tasarıda Rusya’dan ABD’ye nadir metallerden üretilen ürün veya teçhizatların ihracatının yasaklanması veya kısıtlanması gibi teklifler yer alıyor.

Rusya Federasyon Konseyi Bütçe Komitesi Başkanı Sergey Ryabuhin, tasarının Boeing uçakları için gerekli olan titanyumun sevkiyatının durdurulmasını da kapsadığını söyledi.

Sputnik’e konuşan Ryabuhin “Kısıtlanması istenen metaller arasında Rusya’nın ABD’ye sevkiyatını yaptığı ve Boeing uçakları için gerekli olan titanyum da var” dedi.

Gazetecilere konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rus milletvekillerinin ABD’ye karşılık verme isteğinin anlaşılır olduğunu belirtti. Peskov, teklifi henüz incelemediklerini de ifade etti.