SHGM’den yabani hayvanlara karşı genelge

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yabani hayvanlarla mücadeleyi artırmak için önlemler almak amacıyla Yabani Hayvan Kaynaklı Olay ve Kaza Bildirimleri Genelgesi yayınladı.

SHGM’nin twitter hesabından şuana kadar yabani hayvan nedenli yaşanan olaylara ilişkin bilgiler verildi.

“ICAO, yabani hayvan kaynaklı kayıtlı 33 bin vakanın 17’sinde hava aracının hurdaya ayrıldığını, 600 çarpmada kalıcı hasar, 1.874’ünde ise geçici hasar meydana geldiğini açıkladı. SHGM de, geçen sene yayımladığı genelge ile olay bildirim sistemine geçti.

Dünya Sivil Havacılık Örgütü, uçaklara kuş çarpmalarının %61’inin yaklaşma ve iniş, %28’inin tırmanma ve kalkış esnasında meydana geldiğini açıkladı. Çarpmaların %68’i gündüz, %25’i ise gece yaşanıyor. Yabani hayvan kaynaklı kazalar tüm havacılık kazalarının %3.6sını oluşturuyor.”

Genelgenin yayınlandığını internet sitesinden de duyuran SHGM, havaalanı işletmecileri ve havayolu işletmeleri tarafından yabani hayat koordinatörlerinin belirlenmesi ve bir önceki aya ilişkin bildirimlerin takip eden ayın en geç 20’sine bildirim yapıması uyarısında bulundu.

Konuya ilişkin olarak SHGM’nin websitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından havaalanları ve havaalanı merkezli 13 kilometre çaplı alanda yabani hayvanlarla mücadeleyi artırmak ve uçuş, can ve mal emniyetini teminen önlemler almak amacıyla Yabani Hayvan Kaynaklı Olay ve Kaza Bildirimleri Genelgesi yayımlamıştır.

Genelgede belirtilen havaalanı sahaları içinde yabani hayvanlar ile alakalı tüm olay ve kaza bildirimleri, 2017 yılından itibaren Yabani Hayvan Bildirim Formu’nun doldurulması suretiyle Genel Müdürlüğümüze sunulacaktır.

Bu kapsamda, havaalanı işletmecileri ve havayolu işletmeleri tarafından yabani hayat koordinatörlerinin belirlenmesi ve bir önceki aya ilişkin bildirimlerin takip eden ayın en geç 20’sine kadar http://web.shgm.gov.tr/tr/preview/5351-yabani-hayvan-bildirim-formu internet adresine yapılması gerekmektedir.

SHGM’de toplanan verilerin, Yabani Hayvanlarla Mücadele Komitesi tarafından gerçekleştirilecek toplantılarında analiz edilmesi ve bu veriler ışığında düzeltici ve önleyici faaliyetlerin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Uçuş ve yer emniyetinin artması bakımından büyük önem taşıyan bu konuda işletmelerimizin gerekli hassasiyeti göstermesi önem taşımaktadır. 

*Genelge için tıklayınız.

*Yabani Hayvan Bildirim Formu için tıklayınız.