YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

OLMAZ

16.03.2017

İstanbul’un 3’ncü havalimanı geri sayıma yaklaştıkça, emlak pazarını fena halde kızıştıran haberler, neredeyse havalimanının önüne geçmeye başladı.

Tamam, bizler dünyadan farklı olarak yaşam alanlarımızı havalimanı çevresinde yoğunlaştırmayı seven bir milletiz.

Fakat bu İstanbul Atatürk Havalimanı için geçerliydi.

Oysa 3’ncü havalimanında durum oldukça farklı.

Şöyle ki;

Bandı geri sararsak, Atatürk Havalimanı yeniden yapılandırıldığında etrafında Ataköy’de, Yeşilköy’de, Yeşilyurt’ta Florya’da vardı. Uzantısına Halkalı Toplu Konutları bölgesindeki binlerce yerleşim alanı eklendi.

Ulaşım ağıda kendini buna geliştirdi. Atatürk Havalimanı’nın altına kadar giren metro ağının uzantıları İstanbul’un hemen her noktasına ulaştı.

Gerek havalimanı çalışanları, gerekse yolcular AHL’den bindikleri metroyla, İstanbul’un her noktasına dağılabiliyor.

Yani, yaşam alanı havacılık çalışılanları için İstanbul’un içindeydi. Bu bölgeler tercih nedeni oldu.

Bölgedeki gelişme bitmedi, devam etti..

Atatürk Havalimanı’nın fazla değil 20 km’lik çember alanı 5 yıldızlı otellerle doldu ve hepsi de bugün hizmette.

Üstelik bu otellerin inşa süreci İstanbul’un 3’ncü havalimanının temeli atıldıktan sonra başladı.

Bu size neyi anlatıyor?

Sizi bilmem ama bana anlattığı şu; 3’ncü havalimanının çalışanlar adına yeni yerleşim bölgesi kullanıma hazır olan binalarıyla ve sosyal yaşam alanlarıyla Halkalı ve bölgesi olacaktır.

3’ncü havalimanı ile Atatürk Havalimanı arasındaki mesafe tam 50 km.

Şuanda havacılık sektörünün ağırlıklı yaşam alanı olan Ataköy, Yeşilköy, Yeşilyurt ve Florya’yı da bu alan içine alırsak 3’ncü havalimanına ulaşım mesafesi 60-70 km’ye kadar çıkabiliyor.

Halkalı bölgesiyse İstanbul’un yeni havalimanına 30 ila 40 km mesafede. Böylelikle şehre en yakın noktadan havalimanına ulaşım mesafesi yarı yarıya imiş durumda.

3’ncü havalimanı gerçekten çok şık bir meydan olacak fakat insanlar oraya uçmak için gidecektir, yaşam alanını taşımak için değil. Şehrin merkezine olan uzaklığı nedeniyle Halkalı civarına yapılan oteller 3’ncü havalimanının da yeni gözdeleri olacaktır.

Çünkü bu bölgede konaklayacak olan yerli-yabancı ziyaretçilerin kolay ulaşabileceği çok sayıda alış-veriş merkezleri ve sosyal yaşam alanları alt yapılarıyla oturmuş durumda.

3’ncü havalimanı çevresindeyse sosyalleşme adına ulaşabileceğiniz en ufak bir nokta dahi yok. Olsa dahi şehre olan uzaklığı cazibe merkezi olmasının önüne geçecektir.

Demem o ki, emlak leşkerleri ne kadar gazlarsa gazlasın İstanbul’un yeni havalimanının çevresi yaşam alanı açısından asla Atatürk Havalimanı ile kıyas kabul etmeyecektir.

Buda yeni havalimanının daha iyi nefes almasını sağlayacak diye düşünüyorum.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları