YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

YOK MU BİZİ DÜŞÜNEN?

11.06.2018

Daha önce de bahsetmiştim, Boeing’in dünya genelinde oldukça sınırlı sayıda havacılık editörünü davet ettiği ve bir daha düzenlemediği “Boeing 2000 Media Tour”una katılan editörlerdenim.

Dünya devi, ticari uçakların tek koridorlusundan, çift koridorlusuna, askeri alanda ürettiği tüm jetler, kargo uçakları ve o tarihte daha prototipi üretim aşamasında olan JSF’e kadar hepsini kıtanın çeşitli eyaletlerine dağıttığı üretim bantlarında gezdim.

Son durağımız Houston’da ise NASA vardı karşımızda.

Şimdi yukarıda dolaşan Uluslararası Uzay İstasyonu için üretilen modüllerin ne olduğunu gördük.

Boeing’in tarihinde ilk kez düzenlediği böylesi kapsamlı tek davetin ev sahipliğini o dönem başkanı olan Phil Condit yaptı.

Son gün yapılan toplantıda Condit, Boeing’in ticari hedeflerini anlatırken, “kompozit” dedi, “koltuklardan tutun uçak üretiminde kullandığımız herşeyi  hafifleteceğiz”  dedi.

Yıl 2018, hepsi yapıldı.

Kompozitle tanıştık, koltuklar inceldi, galley’ler hafifledi, görüp-görmediğimiz her şey elden geçti, uçaklar üretim bantlarından hafifleyerek çıkmaya başladı.

Hedef havayolların da maliyet düşürmek içindi, başarılı da olundu.

Boeing ve Airbus müşterilerine daha üretim bandında para kazandırmaya başladı.

Buraya kadar tamam..

Havayolları kazandı, peki havayollarını ayakta tutatan biz yolcular niye bu durumdan kazanamıyoruz?

Uçaklar 90’lı yıllara oranla çok daha hafif uçmasına rağmen, dünyanın en ucuz yakıtı olan kerosen tüketmesine rağmen, neden her yıl şimdilerde olduğu gibi “bilet fiyatları yükselecek” açıklamaları yapılıyor?

Ben size hiç kafa karıştırmadan söyleyeyim; Arz-talep meselesi bu. Havayolu ulaşımına yönelim arttıkça, fiyatlarda aynı oranda artıyor. Patronlar sadece kazançlarındaki çıtanın hedefini bir üste koymaya çalışıyor.

Mantık bu olunca, unutun makul fiyatlarla uçmayı. Ne oldu taban-tavan bilet fiyatı uygulamasına?

Özel havayolları da dahil, hiç şu günlerde THY’den rezervasyon yapmak için sitelerine girdiniz mi?

Bodrum hattından filan bahsetmiyorum, Türkiye genelinde her hangi bir ile uçuş fiyatlarına baktınız mı?

Mesela daha geçtiğimiz yıla kadar uygulanan ve THY’nin neredeyse her ramazan’ın geleneksel uygulaması olan “Hoş Geldin Ramazan”, “Ramazan’da uçmayan kalmasın her yön 99 tl” kampanyasından bu yıl eser bile yok.

Neden olduğunu bilmiyorum ama, işler kötü gittiğinden değil.

Farkındaysanız THY artık yılın çeyrek rakamlarını değil, aylık rakamları paylaşmaya başladı. Ve her ay rekorda ipi göğüslüyor.

Günümüzde eğer bir havayolu kazanç kaybediyorsa mutlaka bunun başka nedenleri vardır. Nedeni asla yolcu bulamamak veya maliyetler değildir.

Havayolu ulaşımındaki trendin değil her yıl, her ay artış gösterdiği böyle bir dönemde, bu reddedilmez bir gerçek.

Boeing ve Airbus’ın havayollarını düşündüğü kadar, havayollarımız da biraz bizi düşünse,  biraz daha insaflı olsalar, hepimiz için gelişen teknolojiyi sadece kendileri için düşünmeseler, özellikle fırsatçılıktan kaçsalar olmaz mı?

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları