Avustralya’da ilginç fuar

Avustralya havacılık alanında bu yaz döneminde ilginç ve bir o kadar önemli bir fuara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Asya Pasifik Hava Yangın Söndürme Fuarı 2018 (The Aerial Firefighting Asia Pacific Exhibition 2018) Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletindeki Wollongong şehrinde ziyaretçilerini ağırlayacak.

Bu kapsamda 2016 yılında Eylül ayında düzenlenen organizasyonun ardından fuarın Avustralya’ya bu yıl 29-30 Ağustos tarihlerinde, Yeni Güney Galler Kırsal Yangın Servisi’nin (NSW Rural Fire Service) katkılarıyla geri döneceği belirtildi.

Bu önemli organizasyonun ana temasının ise “Avustralya ve Komşu Bölgelerinde Hava Yangın Söndürmenin Geliştirilmesi” olduğu açıklandı.

İki gün boyunca sürecek olan etkinlikte yalnızca Avustralya ve Asya Pasifik bölgesini değil, aynı zamanda genel olarak uluslararası hava yangın söndürme topluluğunu da etkileyen havai yangınla mücadele konularının tartışılacağı bir platform oluşturulması hedefleniyor.

Avustralya’da düzenlenecek olan fuara bu yıl Türkiye’nin de aralarında olduğu bir çok ülkenin davet edildiği öğrenilirken verilen bilgilere göre katılım sağlanması beklenen ülkeler şu şekilde;

ABD, Kanada, Brezilya, Arjantin, Şili, Güney Afrika, Fas, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Fas, Türkiye, Rusya, Çin, Myanmar, Vietnam, Filipinler, Malezya, Endonezya, Japonya, Yeni Zelanda ve Avustralya.

2016-2017 yıllarında Avustralya’da meydana gelen büyük çaplı orman yangınları nedeniyle Avustralya Hükümeti bu felaketlere cevap vermek için Ulusal Hava Yangın Söndürme Merkezi (NAFC) aracılığıyla her yıl yaklaşık 15 milyon dolar yatırım yapmaya devam ediyor.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber