RAF 100. yılını böyle kutladı

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri (Royal Air Force -RAF) 100’ncü yılını özel etkinlikler ve uçuş gösterileriyle kutladı.

Geçtiğimiz gün Londra’da Buckingham Sarayında Kraliçe Elizabeth ve Kraliyet ailesinin tam kadro katıldığı törende, İngiltere başbakanı Theresa May’de yer alırken davetliler RAF uçaklarının yaptığı gösteriler ilgiyle takip edildi.

Filoya yeni katılan F-35 Lightning savaş uçakları, Puma ve Chinook helikopterleri, Avro Lancaster, Spitfire, Hurricane, Tornado 22 Typhoons tipi uçaklar gökyüzünde uçuş gerçekleştirdi.

RAF uçakları gökyüzüne 100 rakamını çizecek şekilde geçiş yaparak, hava kuvvetlerinin 100’ncü yıl atıfta bulunması büyük beğeni topladı.

İngiliz akrobasi timi olan Red Arrows’da Londra semalarını Kraliyet renklerine boyayarak gösteri uçuşu yaptı.

Kraliyet Hava Kuvvetleri 1918 yılında Birinci Dünya Savaşı’nın son günlerinde kurulmuştu.

RAF, Türk Hava Kuvvetleri’nin 2011 yılında İzmir Çiğli 2’nci Ana Jet Üssü’nde düzenlenen ve en dünyanın en saygın hava kuvvetlerinin katıldığı tarihi 100’ncü yıl kutlamasında Red Arrows’la yer alarak gösteri uçuşları gerçekleştirmişti

Milli takıma da destek

Ayrıca gösterilerde uçaklar Rusya’daki FIFA 2018 Dünnya Kupası’nda bu akşam final için sahaya çıkacak olan İngiltere milli futbol takımına da desteğini “It’s coming home” yazarak gösterdi.

Bu slogan İngiltere Milli takımı için İngiliz taraftarlar tarafında turnuvanın başından beri kullanılan bir destek sloganı.

“It’s coming home” kaynağı ise İngiltere’de düzenlenen Euro 96’ya özel yazılmış “Three Lions (Football’s Coming Home)” şarkısı.

AirTürkHaber