Ternopil Havalimanı açılacak mı?

Ukrayna’nın batısında Lviv Oblastı’ndan sonra en büyük Oblastlar arasında yer alan Ternopil Oblastı’nın havalimanı tekrardan uçuşların başlamasını bekliyor.

Yıllar önce yapılan ve 90’lı yıllarda faal olarak kullanılan meydan sonrasında uçuşların azaltılmasıyla gözden düşmüş ve ardından kaderine terk edilmiş.

AirTürkHaber Ukrayna’nın batınsında yeralan bu stratejik meydana gitti ve son durum hakkında bilgiler aldı.

Yapımına 1947 yılından başlanan Ternopil Havalimanı, 1960 yılında tam kapasitesiyle açıldı ve tarifeli uçuşlara ev sahipliği yapmaya başladı.

1969 yılında meydanın terminal binası yeniden inşa edildi ve daha modern hale getirildi. 1985 yılında ise pist yenileme çalışmaları yapıldı.

1990 yılı havalimanının en çok yolcu ağırladığı yıl olarak tarihe geçti. Ancak bu yılın ardından havalimanında sefer sayıları giderek düşüş gösterdi.

2001 yılında tarifeli uçuşların büyük bir bölümü durduruldu ancak 2004 yılından itibaren meydan uluslararası uçuşlara açıldı.

Ternopil Havalimanı’ndaki en son yapılan tarifeli uçuş ise Kiev Zhulhany Havalimanı’na 31.05.2010 ve 02.07.2010 tarihleri arasında gerçekleşti.

Orta ölçkeli havalimanları kategorisinde bulunan bu havalimanı 164,29 hektarlık bir alan üzerine kurulu ve Ternopil şehrinin 7,5 km güney doğusunda yer alıyor.

Havalimanının üzerinde olduğu yol ise Khmelnitsky ve Vinnitsya şehirlerini birbirine bağlıyor.

A320 ve B737 için pistlerin bakıma alınması gerekiyor

Ternopil meydanı L-410, AN-28, AN-24, AN-2, AN-30, AN-72, AN-32, Yak-40, Yak-42, AN-12, AN-140, An-158, Tu-134, Il-18 gibi uçaklara hizmet verebilecek durumda.

Meydandan uçakların maksimum kalkış ağırlığı 64.9 ton olarak belirtilirken, meydan aynı anda 6 tane Yak-42 tipi uçağa hizmet verebilecek durumda.

Meydan da iki pist bulunurken, bu pistlerin bakıma alındıktan sonra A320 ve B737 gibi uçaklara da hizmet verebilecek kapasitede olduğu öğrenildi.

Uçuşların tekrar başlaması planlanıyor

Ternopil Havalimanı hali hazırda çok nadirde olsa bazı charter seferlerine hizmet veriyor.

Meydan, Ternopil Belediye Bölgesel Konseyine bağlı ve geçtiğimiz haftalarda Bölge Kurulu Başkan Vekili Vasil Derevlaney uçuşların tekrardan başlaması için çalışmaların ve görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.

Edilinlen bilgilere göre 2016 yılında devlet tarafından işletme ruhsatının bölge konseyine verildiği belirtildi.

Ternopil halkı ise havalimanından umutlarını kesmiş olsalar da, hava ulaşımının şehirlerine gelmesinin bölgeye büyük bir ivme kazandıracağı görüşünde.

Şehre en yakın olan meydanan Lviv Danylo Halytskyi Havalimanı ve buraya ulaşmak için 2 saatlik bir tren yolculuğu gerekiyor.

Diğer önemli batı şehirleri Lutsk, Khmelnitsky ve Vinnitsya’dan ise Lviv Havalimanı’na ulaşım tren yolculuğuyla 2 saaten daha fazla sürüyor.

Politikacıların her zaman hedefinde

AirTürkHaber’in edindiği bilgilere göre, havalimanının belirli dönemlerde politikacıların hedefine girdiği ancak anlaşmazlıklar yüzünden projelerin yarıda kaldığı öğrenildi.

Yinede havalimanı her zaman politikacıların hedefinde olmaya devam ederken, son dönemlerde havalimanının tekrar canlandırılması adına somut adımların atılması için girişimlerin olabileceği bilgisi verildi.

Havalimanı terminal binasının hemen karşısında Ternopil şehir merkezine giden otobüsler için otobüs durağı bulunuyor

Poroşenko Ternopil’e indi

AirTürkHaber’in edindiği bir diğer bilgiye göre ise, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun da Ternopil Havalimanı’nı kullandığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Poroşenko 14 Aralık 2016 tarihinde Ternopil’e gerçekleştirdiği ziyarette bu meydana iniş yaptığı ve ziyaretini tamamladıktan sonra tekrardan buradan havalandığı bilgisi verildi.

Ukrayna’nın batısındaki bu önemli meydan sert kış şartlarının yaşandığı coğrafyada zaman zaman kapanan Lviv Havalimanı’na da alternatif olabilecek konumda.

İlerleyen dönemde Ternopil Havalimanı’nın gündeme alınıp Lviv’e alternatif olarak açılıp açılmayacağı ise şuan belirsizliğini koruyor.

Ege Buğra Özen-Yuliya Khim’yak / AirTürkHaber – Özel

Ternopil/Ukrayna