10 Aralık’ta açılıyor

Ünlü Amerikalı girişimci Elon Musk, yoğun trafiğiyle meşhur Los Angeles için geliştirdiği yenilikçi toplu taşıma tünelinin 10 Aralık’ta açılacağını duyurdu.

Elektrikli araç üreticisi Tesla ve uzay teknolojileri şirketi SpaceX gibi öncü firmaların kurucusu olan Musk’ın tünel ve altyapı sektörlerinde faaliyet gösteren firması The Boring Company, Los Angeles’in altında sıfır emisyonlu ve yüksek hızlı toplu taşıma tüneli inşaatında sona geldi.

Dugout Loop adlı proje sayesinde Los Angeleslılar, tünel içinde saatte 200 kilometre hıza ulaşan toplu taşıma araçlarıyla 56 bin kapasiteli Dodger Stadyum’una 4 dakikada ulaşabilecekler.

8 ve 16 kişilik araçlar asansör sistemli duraklardan yer altına girerek, yüksek hızlı tünel sistemine dahil olacak. Tünelin kullanım ücreti ise 1 dolar olacak.

Sürtünmesiz düzlemde çok yüksek hıza erişebilecek tren projesi Hyperloop One, Chicago’daki O’Hare Havalimanı’na da kurulacak.

Sistemin kurulmasından sonra Chicago ve O’Hare arasındaki  24 kilometrelik mesafenin 20 dakikanın altına inmesi planlanıyor.

Proje, geleceğin metro sistemi olarak görülüyor. Asansör sistemi sayesinde gelecekte özel binalardan da toplu taşıma sistemine ulaşılması amaçlanıyor.