16. yaşında yeni bakım merkezini açtı

Kazak havayolu Air Astana 16. yıl dönümünü yeni açılan havacılık teknik bakım merkeziyle kutluyor.

Astana Nursultan Nazarbayev Havalimanı’nda açılan Orta Asya’nın en büyük uçak onarım merkezinin ulusal ve uluslararası havayollarına hizmet verecek.

Yeni Havacılık Teknik Merkezi, Air Astana’nın tüm uçak mühendisliği ve servis gereksinimlerini ağır bakım seviyesine kadar üstlenmesini sağlayacak.

Bu önemli proje, Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası tarafından 19 milyon ABD doları bedelle finanse edildi.

Havacılık Teknik Merkezi Boeing 787 veya Boeing 767 gibi geniş gövdeli tiplerin yanı sıra aynı anda en son Airbus A320neo ailesi gibi tek koridorlu uçaklara da hizmet verebilecek.

Kanadalı tasarıma sahip yeni merkezin kış mevsiminin çok sert geçtiği Astana’daki düşük sıcaklıklarda da çalışabilecek şekilde yapıldığı belirtildi.

Dev hangara ek olarak alanda yedek parça deposu ve uçak bileşenlerinin onarımı ve revizyonu için kapsamlı bir atölyede yer alıyor.

Merkezde ek bina ile Air Astana Mühendislik ve Merkezi için de mühendislik ve bakım personelinin uluslararası standartlara uygun eğitimi için hizmet verilebilecek.

Air Astana’nın Başkanı ve CEO’su Peter Foster’da şirketin 16. Yıl dönümünde bölgedeki en önemli havacılık merkezlerinden birini faaliyete geçirdikleri için mutluluk içinde olduklarını ifade etti.

Orta Asya’nın en önemli havacılık merkezlerinden birinin Astana’da hizmete başlamasını milli havayolunun da büyüme planlarına olumlu etki yapması bekleniyor.

AirTürkHaber