2021’in öne çıkan 3 uzay görevi

Yeniden Ay’a iniş, Mars görevi derken gelecekte oldukça yoğun olacak uzay ajanslarının, 2021 yılında da önemli çalışmalara imza atması beklenirken 3 görev ön plana çıkıyor.

NASA’dan Bilim Görevleri Direktörü Thomas Zurbuchen, “daha önce çok nadir gördüğümüz şekilde” 2021’in bir bilim yılı olacağını söylüyor. Bu yıl yapılacak çalışmalar, uzayı ve evreni daha iyi anlamamız için önemli adımlar olacak.

2020 yılında Mars’a yönelik farklı görevler başlatılırken, 2021 yılı da muhtemelen kızıl gezene dair yeni keşiflerin yapıldığı bir yıl olacak.

Çin’in Tianwen-1, BAE’nin Hope aracı ve NASA’nın Perseverance yüzey aracı bu yıl Mars’ta olacak. Üç aracın da Şubat ayında Mars’a ulaşması bekleniyor.

Uzun zamandır beklenen James Webb Uzay Teleskobu, NASA’nın bir sonraki büyük uzay gözlemevi olarak hizmet verecek.31 Ekim 2021’de kullanılmaya başlanacak olan araç, pandemi ve teknik sorunlar nedeniyle bir yıl beklemiş olacak. Bu araç sayesinde Güneş Sistemi’ni daha iyi anlayabilecek ve yeni ötegezegenler aranacak.

Vera C. Rubin Gözlemevi de bu yıl ilk çektiği görüntüleri ulaştıracak.

Merkezi Şili’de bulunacak olan Vera C. Rubin, bir SUV araç boyutlarındaki dijital kamerası ile birkaç günde bir bütün güney yarıkürenin gökyüzünü resmedebilecek.

En büyük dijital kamera olan bu cihaz, 22 kilometreden bir golf topunu görüntüleyebiliyor ve 3200 megapiksellik fotoğraflar çekebiliyor.

Tesisin tam olarak faaliyete geçmesi 2023’ü bulacak olsa da bu yıl ilk görüntüler gelecek.

Daha önce başlamış olan görevler de bu yıl büyük oranda devam edecek. 2024 yılında Ay’a ilk kadının ve bir sonraki erkeğin ayak basmasını amaçlayan Artemis projesi de bu yıl devam edecek.

Görev kapsamında uluslararası anlaşmalar yapılacak, SLS roketinin çekirdeği tamamlanacak ve Gateway Lunar adlı destek görevinde de ilerleme kaydedilecek.