207 uçuşta 360 saat denedi

Boeing, 737 MAX uçakları için gerekli yazılım güncellemesinin, test uçuşları ve simülatör testlerinin tamamlandığını duyurdu.

Endonezya ve Etiyopya’da iki ölümlü B737 MAX kazasına neden olduğu tespit edilen MCAS yazılımının güncellenmesinden sonra 207 uçuşta 360 saatten fazla kullanıldığı bilgisi verildi.

Boeing’in şimdi yazılım güncellemesi sonrasında pilotların uçakla etkileşimi ve farklı uçuş senaryolarında nasıl kontrol edildiğine dair Federal Havacılık Kurulu’na (FAA) bilgi verdiği belirtildi.

Bu aşamadan sonrasında ise Boeing’in FAA denetiminde sertifikasyon test uçuşunu gerçekleştirmesi ve ardından nihai sertifika belgelerini FAA’e teslim etmesinin planlandığı açıklandı.

Boeing Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Dennis Muilenburg açıklamasında emniyetin biri öncelik olduğunu vurgulayarak, “Yazılım güncellemesi için tüm test uçuşlarını tamamladık ve son sertifikalandırma uçuşu için hazırlanıyoruz” dedi.

Muilenburg bu süreçte net ve istikrarlı bir ilerleme kaydedildiğin, FAA ve tüm küresel ortaklara ihtiyaç duydukları tüm bilgileri sağlamayı taahhüt ettiklerinin altını çizerken, “Güncellenen MCAS yazılımına sahip 737 MAX’ın bugüne kadarki en güvenli uçaklardan biri olacağından eminiz” açıklamasında bulundu.

13 Mayıs’tan bu yana dünya genelinde tüm MAX uçakları yere beklemeye devam ediyor.

AirTürkHaber