32 Havalimanında tatbikat

DHMİ, 32 havalimanında acil durum tatbikatlarının başarıyla gerçekleştirilerek tamamlandığını duyurdu.

Havalimanlarında, Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele (ARFF) birimlerinin koordinesinde gerçekleştirilen acil durum tatbikatları gerçeğini aratmadı.

Yıl içinde 32 havalimanında yapılan tatbikatlarda, kurtarma, acil yardım, kaza kırıma etkili müdahale görevlerini başarılı bir şekilde yerine getiren ARFF ekipleri, üstün performanslarıyla göz doldurdu.

Mesleki yeteneklerini tatbikatlar ve kurtarma operasyonlarındaki başarılarıyla kanıtlayan DHMİ ARFF ekipleri, gerçeğe uygun senaryoları sahada eksiksiz uygulayarak pratik deneyimlerini geliştiriyorlar.

“Bir acil durumda ikinci bir şans yoktur. Bu nedenle ilk andan itibaren her şeyin doğru ve planlı yapılması gerekir.” düsturuyla hareket eden ARFF birimleri, acil durumlara müdahale etmek üzere günün 24 saati hazır durumda.

Acil durumlarda zamanla yarışarak hayat kurtarmanın iyi bir planlama, bilgi, komuta, koordinasyon ve iletişim ile mümkün olabileceği bilinciyle görev yapan ekiplerimiz, yolcularımıza güven veren kararlılıklarını şöyle ifade ediyorlar: “Güçlüyüz, Cesuruz, Hazırız”

ACİL DURUM PLANLARI NASIL HAZIRLANIYOR?

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) kuralları gereğince havalimanlarının acil durum planlarının hazırlanması zorunludur.

Ülkemizde yürürlükte bulunan mevzuatla bu görev havalimanı işletmecilerine verilmiş durumda.

Bu kapsamda, DHMİ tarafından işletilen havalimanlarımızda, acil durum planlarının hazırlanmasına yönelik koordinasyon görevini ARFF birimlerimiz üstlenmiş bulunuyor.

Acil durum planları; tüm havalimanı paydaşları ve protokol yapılan kurum ve kuruluşların yardımlarıyla havalimanlarında meydana gelebilecek acil durumlara karşı hayat kurtarmak ve havalimanının uçuş faaliyetlerine hızla yeniden dönüş için gerekli çalışmaların yapılması esasını taşıyor.

TATBİKAT YAPILAN HAVALİMANLARI

Mevzuat gereği, iki yılda bir gerçekleştirilen geniş katılımlı tatbikatlar süresi içerisinde tüm havalimanlarında tamamlanıyor.

2019 yılında tatbikat yapılan havalimanları şunlar:

Ordu Giresun Havalimanı, Van Ferit Melen Havalimanı, Kastamonu Havalimanı, Erzincan Havalimanı, Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı, Sinop Havalimanı, Balıkesir Koca Seyit Havalimanı, Konya Havalimanı, Gaziantep Havalimanı, Muş Sultan Alparslan Havalimanı, İstanbul Atatürk Havalimanı, Antalya Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı, Elazığ Havalimanı, Kayseri Havalimanı, Tekirdağ Çorlu Atatürk Havalimanı, Uşak Havalimanı, Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı, Trabzon Havalimanı, Kars Harakani Havalimanı, Hatay Havalimanı, Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı, Tokat Havalimanı, Muğla Milas-Bodrum Havalimanı, Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı, Adana Havalimanı, Diyarbakır Havalimanı, Amasya Merzifon Havalimanı, Isparta Süleyman Demirel Havalimanı, Erzurum Havalimanı, Malatya Havalimanı, Adıyaman Havalimanı.