4 ABD’li havayolundan maske kararı

Florida eyaletinde bir bölge mahkemesi, ABD’de toplu taşımada maske zorunluluğunu yasadışı olarak niteleyerek, uygulamayı bozma kararı verdi.

Amerikalı sağlık yetkilileri geçen hafta, uçaklar, trenler, taksiler ile yolcuların ortak kullandığı araçlar ve aktarma merkezlerinde maske zorunluluğunu 15 gün daha uzatmıştı.

Yetkililer, COVID-19 vakalarındaki son artışın etkisini değerlendirmek için zamana ihtiyaçları olduğu gerekçesiyle bu kararı aldıklarını bildirmişti.

Eski Başkan Donald Trump’ın atadığı ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Kimball Mizelle, maske zorunluluğunu bozma kararını, Sağlık Özgürlüğünü Savunma Fonu adlı bir grubun geçen yıl Florida eyaletinin Tampa kentinde açtığı davada verdi.

Yargıç Mizelle, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) yetkisini aştığına, halkın görüşüne başvurmadığına ve kararlarının gerekçesini yeterince izah etmediğine kanaat getirdi.

Biden yönetiminden bir yetkili, mahkeme kararının ardından toplu taşıma mekanları ve uçaklarda maske zorunluluğunun mevcut durumda artık yürürlükte olmayacağını belirtti.

Ulaşım Güvenlik Dairesi (TSA) de gece saatlerinde yayınladığı açıklamada, maske şartını artık uygulamayacağını kaydetti.

Ülkenin en büyük havayolu şirketleri de yaptıkları açıklamalarda, uçuşlarda ve havaalanlarında maske kullanımının artık tercihe bağlı olacağını bildirdi.

CDC eyaletler arası ulaşımda maske zorunluluğunu ilk kez geçen yıl Şubat ayında açıklamıştı. TSA de daha sonra CDC’nin kararının uygulanması için bir güvenlik yönergesi yayınlamıştı.

Ülkenin en büyük 4 hava yolu firması olarak nitelendirilen United, Delta, American ve Southwest firmaları, mahkeme kararına uygun şekilde iç hat uçuşlarında uygulanan maske takma zorunluluğunu kaldırdıklarını duyurdu.