4 adet Kinjal taşıyabilecek

Tu-22M3 stratejik bombardıman uçağının, yeni nesil hipersonik füze Kinjal ile donatıldığı belirtildi.

Sputnik’e konuşan Rus askeri savunma sanayisinden bir kaynak, “Kinjal füzesinin test edileceği Tu-22M3, bu füzelerden 4 tanesini taşıyabilecek” dedi.

Halihazırda Kinjal füzeleri, MiG-31BM avcı uçaklarına yerleştiriliyor. Her bir uçak bir adet füze ile donatılıyor.

Ancak MiG-31BM, stratejik bombardıman uçağına kıyasla daha kısa menzile sahip.

MODERNİZASYONA İHTİYAÇ VAR

Rus askeri uzman Viktor Murahovskiy, Tu-22M3’ün bu sayıda Kinjal taşıyabilmesi için modernize edilmesi gerektiğini belirterek, “Özellikle radyoelektronik donanım ve bu füzelerin yerleştirilebileceği dış süspansiyonların güçlendirilmesi alanında ciddi modernizasyon gerekecek. Muhtemelen bu konu, testler sırasında işlenecek” ifadelerini kullandı.

Kinjal ile donatılan Tu-22M3 uçaklarının, potansiyel düşmanın uçak gruplarına karşı etkili mücadele edebileceğini belirten Murahovskiy, 4 adet Kinjal’ın, modern hava savunma tarafından korunan önemli hedefleri vurma olasılığını önemli ölçüde artıracağını dile getirdi.

TU-22’NİN YENİ HAYATI

Kinjal füzelerin Tu-22M3’e yerleştirilmesinin, 40 yıldır Rus ordusuna hizmet eden uçağa yeni hayat kazandıracağını kaydeden uzman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun ekonomik açıdan da akıllıca olduğunu düşünüyorum. Böylelikle yeni uçakların geliştirilmesi için çok para harcamayız, sadece mevcut olanları modernize ederiz. MiG-31 ve Tu-22, önemli bir geçmişe sahip uçaklardır”.