4 bin saat görev yaptı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin) Zeytin Dalı Harekatı’ndaki en büyük yardımcılarından biri, milli silahlı ve silahsız insansız hava araçları (İHA/SİHA) oldu.

Güvenlik güçlerine istihbarat ve ateş desteği sağlayan Bayraktar Taktik Blok 2 (TB2), harekat kapsamında 4 bin saat görev yaptı.

Zeytin Dalı Harekatı boyunca ilerleyen birliklerin önündeki tehditlerle sızma halindeki teröristler tespit ve imha edildi. Sığınak olarak kullanılan birçok mağara ve tünel de İHA keşif görevleriyle belirlendi.

İHA’lar sağladıkları istihbaratla tehditlerin ortadan kaldırılmasına katkı sunarken, SİHA’larla hedefler doğrudan etkisiz hale getirildi.

Tüm bu faaliyetler için yoğun mesai harcayan Bayraktar TB2 İHA’ları ve SİHA’larının Zeytin Dalı Harekatı kapsamındaki uçuş süresi 4 bin saati buldu.

İHA ve SİHA’ların envantere girmelerinden bu yana toplam uçuş saati ise 42 bine ulaştı.

İşaretleme ve hedef tarifi

İHA’lar zaman zaman F16, F4 uçakları ve Atak helikopterlerine işaretleme ve hedef tarifi yaptı. Topçu atışlarının tanziminde de kullanılan İHA’lar, tüm bu faaliyetlerde sağlanan hassas angajmanla sivil kayıpların önlenmesinde önemli rol oynadı.

SİHA’ların yüksek irtifadan sessiz uçuş ve hassas görüntüleme kabiliyetiyle teröristlerin sivillere karşı işlediği suçlar kayıt altına alındı. Teröristlerin kara propaganda faaliyetlerinin ifşa edilmesinde bu kayıtlar kullanıldı.

Sivil kayıplarını önledi

Sivillerin ve sivil konvoyların bölgeden ayrılmasını engelleyen teröristlerin oluşturdukları engeller SİHA’ların hassas vuruş kabiliyetiyle bertaraf edilerek binlerce sivilin zarar görmeden terörist tehlikesinden uzaklaşması sağlandı.

Karadan ilerleyen Mehmetçiğin güvenliğini sağlayarak zayiat vermesini önlemek için kullanılan İHA ve SİHA’lar, Zeytin Dalı Harekatı’nda kar, fırtına, sağanak yağış, sis ve yoğun bulut gibi şartlara rağmen uçuş görevlerini aralıksız icra etti.

Operasyonel görevlerin eksiksiz yerine getirilmesi için uçuş limitleri sonuna kadar zorlanan İHA ve SİHA’lar, değişen hava koşullarına göre zaman zaman çok yüksek irtifalara çıktı, zaman zaman “yer artı 300 metre” irtifaya kadar alçalarak uçuş görevlerini yürüttü.

Baykar’ın Ar-Ge ekibi ise harekat süresince teknik destek vermek için sahada çalışmalar yürüttü.

Ekip, operasyonun şartlarına göre sistem üzerinde birçok yazılım ve elektronik güncelleme işlemi gerçekleştirdi.

Böylelikle operasyonların herhangi bir aksama olmaksızın yürütülmesi sağlandı. (Ahaber)