4 uçak 4 ayrı piste indi

Çin’de açılışı için geri sayıma girilen Daxing Havalimanı’nda test uçuşları bugün 4 geniş gövde uçakla yapıldı.

Havalimanındaki 4 pisti bu dört uçak test ederken, meydana gelen uçakların China Southern’den A380, Air China’dan 747-8, China Eastern’den A350-900 ve Xiamen Airlines’dan 787-9 tipi uçaklar olduğu öğrenildi.

Daxing Havalimanı’nda 4 uçağın 4 ayrı piste indiği testlerde ilk olarak China Eastern’e ait Airbus A380 tipi uçağın teker koyduğu öğrenildi.

Havalimanında 4 geniş gövde uçakla yapılan testlerde herhangi bir sorun meydana gelmediği ve testlerin plana uygun tamamlandığı belirtildi.

Test uçuşlarının, uçuş prosedürleri, minimum performans kriterleri, iletişim olanakları navigasyonu, meteoroloji, pistler ve havalimanı aydınlatma sistemi dahil olmak üzere havalimanındaki pek çok sistemin sorunsuz çalıştığının doğrulaması olduğu açıklandı.

Test uçuşlarının 30 Eylül’de yapılacak olan açılış için büyük bir adım olduğu belirtilirken, Ağustos ayında havalimanında bir dizi test uçuşunun daha yapılacağı bilgisi verildi.

45 milyon yolcu kapasitesiyle startı verecek olan Daxing Havalimanı’nda bu rakamın 2025 yılında 72 milyon yolcuya çıkması bekleniyor.