42 gündür Şiraz’da bekliyor

Norwegian’nın 14 Aralık günü motor arızası nedeniyle İran’ın Şiraz şehrine acil inen uçağının hala bu havalimanında beklemede olduğu öğrenildi.

Aviation Analyst portalında yer alan habere göre, 14 Aralık 2018 günü Dubai-Oslo seferini yaparken motor arızası nedeniyle Şiraz Havalimanı’na acil inen Norwgian’a ait yeni Boeing 737 MAX 8 uçağının bakım sorunun hala çözülemediği açıklandı.

Yapılan incelemelerde uçağın motorunun değiştirilmesi gerektiği belirtilirken, ABD’nin ağır yaptırımı altında olan İran’a ise bu durum tam bir muammaya dönmüş durumda.

Haberde uçağın hızlı bir onarıma girip 1 saatlik uçuşu gerçekleştirecek duruma getirilip Kuveyt’te bulunan bakım merkezine ulaştırma seçeneğinin de masada olduğu bilgisi verilirken, yaşanan sorunun politik sıkıntılar nedeniyle çözüme kavuşturulamadığına vurgu yapıldı.

ABD’de üretilen en az % 10 bileşen içeren tüm uçak yedek parçaları şu anda yaptırım altında bulunuyor ve İran’a teslim edilemiyor.

Şiraz’a acil inen ve 42 gündür yerde bekleyen uçak Norwegian filosunun en yeni uçakları arasında yer alıyor.

Norwegian yetkililerinin sorunun çözülmesi için İran’lı yetkililerle iletişim halinde olduğu belirtilirken, LN-BKE kuyruk tescilli uçağın tekrardan ne zaman uçacağı konusunda henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber