6 saat 2 dakikalık uzay yürüyüşü

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli astronotlar Alfa Manyetik Spektrometre’de (AMS) yeni bir soğutma sistemi kurmak için bir uzay yürüyüşü daha gerçekleştirdi.

NASA’dan yapılan açıklamaya göre, alfa manyetik spektrometre (AMS) üzerindeki bir soğutma sistemini değiştirmek için yapılan üçüncü uzay yürüyüşünün başarıyla tamamlandığı ve toplamda 6 saat 2 dakika sürdüğü belirtildi.

Bu önemli yürüyüşte istasyonun güç ve veri bağlantı sistemlerinin kontrolünün tamamlandığı, 8 soğutma hattının tamamının bağlantısının yapıldığı öğrenildi.

Yürüyüş ESA astronotu Luca Parmitano (toplam 26 saat 53 dakika uzay yürüyüşü saati) ve NASA astronotu Andrew Morgan (toplam 39 saat ve 32 dakika uzay yürüyüşü saati) tarafından gerçekleştirildi.

AMS için yeni bir soğutma pompasının kurulması için yeni bir pompa takan astronotlar ilk yürüyüşte gerekli malzemeleri yerleştirirken, ikinci yürüyüşte paslanmaz boruların kesim işlemini tamamladı ve üçüncü yürüyüşte ise bu kurulumu tamamladı.

AMS’nin görevi karanlık maddenin izini kozmik ışınların tayfında aramak ve tayf verisi bilgisiyle düşük Dünya yörüngesindeki radyasyon ortamını da hesaplayabilmek.

Uzay istasyonu mürettebatı üyeleri, yörüngedeki laboratuarın montajı ve bakımı için toplam tam 224 uzay yürüyüşü gerçekleştirdi.

Astronotlar bu uzay yürüyüşlerinde toplamda açık uzayda 58 gün 15 saat ve 43 dakika harcadı.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber