6 saat 39 dakika uzayda yürüdüler

NASA astronotlarının Uluslararası Uzay İstasyonu’nun güneş panelindeki pillerin değişimi için yaptığı uzay yürüyüşünün tamamladığı açıklandı.

Bu yıl yapılan ilk uzay yürüyüşü Nick Hague ve sadece kadın astronotlardan oluşacak tarihi uzay yürüyüşü ekibinde yer alacak olan Anne McClain tarafından gerçekleştirilirken, yürüyüşün toplamda 6 saat 39 dakika sürdüğü belirtildi.

İki NASA astronotu, istasyonun bir çift güneş panelindeki güç kanalı için daha yeni, daha güçlü lityum iyon pillerle nikel-hidrojen pillerini başarıyla değiştirdi.

Bu şekilde Uluslararası Uzay İstasyonu’nun güç depolama kapasitesinin artırıldığı bilgisi verildi.

NASA bu yılın ilk uzay yürüyüşünü başarılı şekilde tamamlarken, NASA Başkanı Jim Bridenstine’da twitter’dan yayınladığı mesajında yürüyüşü gerçekleştiren ekibi tebrik etti.

Planda değişiklik olmazsa NASA bu ay sonunda sadece kadınlardan oluşan ekiple ikinci uzay yürüyüşünü gerçekleştirecek.

NASA astronotları Anne McClain ve Christina Koch tarafından gerçekleştirilmesi planlanan tarihi uzay yürüyüşünün takvime göre planlama tarihi 29 Mart duyurulmuştu.

Kadın astronotların yürüyüşü sırasında Kanada Uzay Ajansı kadın uçuş kontrolörü Kristen Facciol, NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nden destek verecek.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber