68 yolcudan 47’si pozitif çıktı

Günlük vaka sayılarıyla dünyada rekor kıran Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’den Hong Kong’a yapılan bir uçuş sırasında 68 yolcudan 47’sinin koronavirüs testinin pozitif çıktığı duyuruldu.

Bunun üzerine Hong Kong Pakistan ve Filipinler’den de yapılan tüm uçuşları durdurdu

4 Nisan’da Hindistanlı bir tur operatörü tarafından Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’den Hong Kong’a gerçekleştirilen uçuşta, 68 yolcudan 47’sinin testinin pozitif çıktığı açıklandı.

Yetkililer, Mumbai’den Hong Kong’a gelen uçuşlarda da birkaç vaka tespit edildiğini söylerken Hong Kong yönetimi Hindistan, Pakistan ve Filipinler’den tüm uçuşları iki hafta süreyle yasakladı.

Vistara uçuşunda 188 yolcu kapasitesinin olduğu ifade edilirken, Hong Konglu yetkililer uçakta kaç kişinin olduğunu söylemedi.

Pozitif test sonuçları, Hong Kong’un dünyadaki en katı seyahat kısıtlamalarını uyguladığı, zorunlu üç haftalık karantina döneminde ortaya çıktı.

Yetkililer, otel karantinası uygulandığı, eğer yapılmamış olsaydı pozitif vakaların Hong Kong’da yayılmaya başlayacağını dile getirdi.

Hong Kong’daki yetkililer, Hindistan, Pakistan ve Filipinler’den 20 Nisan – 3 Mayıs tarihleri ​​arasında yapılacak tüm uçuşların yasaklandığını duyurdular ve N501Y mutant koronavirüs suşunu ilk kez tespit ettikten sonra bu ülkeleri “aşırı yüksek riskli” olarak sınıflandırdılar.

 

 

Etiketler: ,