A220 İstanbul’da görücüde

Airbus’ın yeni ailesi olan A220’nin Air Baltic renklerindeki A220-300 modeli uçağı İstanbul Atatürk Havalimanı’nda görücüye çıktı.

Dünya turuna Çin’deki Zhuhai Airshow’da başlayan uçak, ilk kullanıcısı olan Air Baltic renklerinde sonrasında Chengdu (Çin, Koh Samui (Tayland) ve Katmandu (Nepal) turları sonrasında Atatürk Havalimanı’na indi.

Uçak burada potansiyel alıcıları konumunda olan Türk havayolu şirketlerinin yöneticileriyle birlikte bir demo uçuşu da gerçekleştirecek.

Kanadalı Bombardier’in C series projesinin Airbus tarafından alınması sonrası dünyaya A220 ailesi olarak tanıtılan model, 100-150 koltuk pazarına geliştirilen tek uçak konumunda. Kendi sınıfında %20 yakıt tasarrufu sağlayan A220 modeli, özellikle kabin için konforu ile dikkat çekiyor.

3 sol 2 sağ şeklinde tasarlanan koltuk konfigürasyonu uçağın kabinine büyük ferahlık verirken, yolcuların uçuşlardaki en büyük kabusu olan koltuk aralığı ise tüm modellere göre en genişi konumunda.

Kabin memurları içinde modern galley sistemi bulunan uçaklarda, geniş kabin sistemi rahat hareket imkanı sağlıyor.

Uçağın Asya/Pasifik-Avrupa ayağının bir parçasını gerçekleştiren pilotlar ise, uçağın olukça modern ve kullanımı kolay kokpitinden çok memnun.

Pilotların görüşüne göre, uçağın kokpit sisteminin oldukça basite indirgendiği ve kullanım açısından çok daha rahat, sessiz ve güvenli bir kokpit sistemine sahip olduğunu vurguladı.

Şuanda 4 havayolu (AirBaltic, Swiss, Korean Air, Delta) tarafından kullanılan uçağın 47 adet teslimatı yapılırken, 19 müşteriden toplam 402 siparişi bulunuyor.

Uçak hakkında bilgiler veren, Airbus Kabinden Sorumlu Pazarlama Direktörü Christine De Gagne, uçağın yakıt tasarrufu ve yolcu konforunu artırmak için yenilikçi bir kabin tasarımına sahip olduğunu belirtti.

De Gagne, önümüzdeki 20 yıllık süreçte havacılıkta ciddi büyüme kaydedileceği ve bu büyümede Türkiye’nin de önemli bir noktada olacağını ifade ederken, Airbus’ın A220 serileri ile bu ivmede bölgesel pazarda yerini alacağını vurguladı.

Uçağın performans bilgileri:

  • 78,000’den fazla ticari uçuş, 111,000’den fazla uçuş saati
  • 150’den fazla rota (100’den fazla destinasyon)
  • 7,000,000’dan fazla yolcu
  • Günlük 13 bacağa kadar, 18 saatten fazla kullanım

A220 uçaklarında ise, A320 neo ailesinde kullanılan, Pratt&Whitney PurePower PW1100G ailesinden olan Pratt&Whitney PurePower PW1500G son nesil motorlar (dişli turbofanlar) kullanılıyor.

Küresel ısınmanın günlük hayatı etkilemeye başladığı dönemde ise uçak tek koridorlu diğer uçaklara oranla koltuk başına %20 daha düşük karbon salınımı yapıyor.

A220 ailesinden A220-100 modelinin liste fiyatı 81 milyon ABD Doları olurken, A22-300 modelinin ise 91,5 milyon ABD Doları olarak açıklandı.

İşte AirTürkHaber’in objektifinden Airbus A220-300:

Haber/Fotoğraflar: Ege Buğra Özen/AirTürkHaber