A220 uçaklarına ABD’den sürpriz talip

ABD’li Southwest Havayolları gelecek dönemdeki filo genişleme planları kapsamından Airbus’ın A220 uçaklarını radarına aldığı belirtildi.

Filosunun tamamı Boeing tipi uçaklardan oluşan havayolunun gelecek dönemde 140-150 koltuklu bir uçak modeline ihtiyaç duyacağı bunun içinde seçeneklerin B737 MAX ve A220 olarak ön plana çıktığı belirtildi.

Havayolu Boeing’le B737 MAX teslimatları konusunda uçakların yerde kalmasından dolayı yeni bir anlaşma yaparken, uzun vadede ise filo genişletmesi için Airbus ile masaya oturabileceği belirtildi.

Havayolundan verilen bilgilerde uçak modeli kararını vermek için koronavirüs salgını sonrasında zaman kazanıldığı ve uzun süreli bir değerlendirme yapılacağı belirtildi.

Southwest’in salgın nedeniyle büyüme planlarını rafa kaldırdığı belirtilirken, A220 hamlesinin 2025 sonrasında sarkabileceği belirtildi.

Tüm filosu Boeing uçaklarından oluşan ABD’li havayolunun Airbus’la anlaşma sağlaması halinde, B737 MAX krizinin Boeing’e bir önemli kaybı daha gerçekleşmiş olacak.

AirTürkHaber