A319neo’dan SAF ile test uçuşu

Airbus, Dassault Aviation, ONERA, Fransa Ulaştırma Bakanlığı ve Safran, karıştırılmamış sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) ile çalışan tek koridorlu bir uçak için ilk uçak içi çalışmaları başlattı.

28 Ekim’de Toulouse bölgesi üzerindeki uçuş testi sırasında CFM LEAP-1A motoru ile güçlendirilen bir Airbus A319neo test uçağı, %100 SAF ile uçuşunu gerçekleştirdi.

Yer ve uçuş testlerinden ilk sonuçların 2022’de alınması bekleniyor.

Karıştırılmamış SAF, Total Energies tarafından sağlanıyor. Esas olarak, kullanılan yemeklik yağın yanı sıra diğer atık yağlardan oluşan Hidroişlenmiş Esterler ve Yağ Asitlerinden (HEFA) elde ediliyor.

HEFA, parafinik hidrokarbonlardan yapılmıştır ve aromatik ve kükürt içermez. Tüm testler için yaklaşık 57 ton SAF kullanılacak.

Fransa’nın Le Havre kentine yakın Normandiya’da üretilmektedir. 2022 yılında başlaması düşünülen planda %100 SAF, Safran Helicopters’ın Arrano motoru ile uçan Airbus Helicopters H160’larında kullanılarak motor kapasitesi ve rekabet gücü ölçülecek.

Airbus, DLR ile iş birliği içinde %100 SAF’ın yer ve uçak içi emisyonlar üzerindeki etkisinin karakterize edilmesi ve analizinden sorumlu.

Safran, ticari uçaklar ve helikopterler için yakıt sistemi ve motor adaptasyonu ile ilgili uyumluluk çalışmalarına ve bunların çeşitli %100 SAF yakıt türleri için optimizasyonuna odaklanır.

Safran, analizi tamamlamak üzere bu yıl içinde Villaroche tesislerinde %100 SAF ile LEAP motorlu yer testleri gerçekleştirecek. ONERA, yakıtın uçak sistemleriyle uyumluluğunu analiz etmede Airbus ve Safran’ı destekler ve %100 SAF’ın emisyon ve kontrail oluşumuna etkisi için test sonuçlarının hazırlanması, analiz edilmesi ve yorumlanmasından sorumlu.

Dassault Aviation ise, malzeme ve ekipman uyumluluğu çalışmalarına katkıda bulunmakta ve %100 SAF biyokontaminasyon duyarlılığını denetlemekte.

VOLCAN (VOL avec Carburants Alternatifs Nouveaux) olarak adlandırılan çalışma, şu anda tüm havacılık endüstrisinde devam etmekte olan küresel dekarbonizasyon çabalarına katkıda bulunuyor ve Fransa Ulaştırma Bakanı Jean-Baptiste Cebbari’nin denetiminde DGAC tarafından yürütülen havacılığın dekarbonizasyonuna odaklı Fransa Relance iyileşme planının finansmanından yararlanıyor.

 

Etiketler: ,