A400M paraşütte kapasite artırdı

Airbus A400M yeni nesil nakliye uçağı, eşzamanlı paraşütçü dağıtım sertifikasyonunu başarıyla tamamladı.

A400M her iki yan kapıdan maksimum 116 paraşütçü dağıtımı ile (58 + 58), bu tipteki en yüksek endüstriyel gelişim kapasitesine ulaştı.

2020 Mayıs ayında Fransız Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA) ile koordineli olarak ve Fransız ve Belçika Silahlı Kuvvetleri’nin desteği ile tamamlanan sertifikasyon testi, paraşütçü atlama yörüngelerinin kaydedilmesine ve 3D modellemesine dayanan yeni yetenek geliştirme metodolojilerinin uygulanması ile birlikte 1.000’in üzerinde atlayıştan oluşan geniş kapsamlı bir paraşütçü kampanyasını içeriyor.

Airbus Defence and Space CEO’su Dirk Hoke, “Bu sertifikasyonun alınmasıyla bu yeni nesil yeterliliğe ulaşmadaki zorlu yolculuk tamamlanmış oluyor. Bu başarının elde edilmesi, Covid-19 sürecinde de belirginleşen, A400M’in hali hazırda hava kuvvetleri ve toplum için ortaya koyduğu stratejik değeri pekiştirdi” dedi.

Bu önemli kilometre taşının tamamlanmasıyla A400M, serbest düşüşte tek seferde iki kişi atlayabilen 116 paraşütçüyü taşıyabilen rampası veya otomatik paraşüt açıklığına sahip paraşütçü yan kapıları gibi operasyonel olanaklarını büyük ölçüde artıran son teknoloji yetenekleri sayesinde paraşütçü taşıma miyonununda üstünlüğünü kanıtlıyor.