A400M’ler için Kayseri’de önemli imza

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri 12’nci Hava Ulaştırma Ana Jet Üs Komutanlığı hangarında düzenlenen A400M Uçakları Bakım-Onarım-İyileştirme (Retrofit) Sözleşme İmza Töreni’ne katıldı.

Törende Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere de yer aldı.

Törende bir konuşma yapan ve Avrupa hava kuvvetlerinin gelecek nesil taktik ve lojistik hava nakliye ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya ve Türkiye’nin katılımıyla 1980’li yıllarda “Yeni Nesil Nakliye Uçağı Tedarik Projesi” olan A400M projesinin başlatıldığını hatırlatan Bakan Akar, “Türkiye toplam 10 adet uçak tedariki ile projenin önemli bir ortağı durumundadır” dedi.

A400M programını Türk havacılık sanayinin Avrupa havacılık sanayine entegrasyonu yönünde atılan en önemli adım olarak nitelendiren Bakan Akar, programında Türkiye’den Türk Havacılık Sanayi A.Ş. ve TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş. firmalarının görev aldığını belirtti. Program kapsamında TUSAŞ ve TEI tarafından birçok uçak ve motor yapısal malzemesinin tasarım ve imalatı yapıldığını ve yapılmaya devam ettiğini dile getiren Bakan Akar, şunları söyledi:

“Eskişehir’de bulunan 1’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğümüzde yapılan muharip uçak bakım, onarım ve sistem entegrasyonu ile Hava Kuvvetlerimiz, F-16 uçaklarının tedarikinde ve muharip uçak teknolojisinde adeta basamak atlamıştır. A400M uçaklarının tedariki ile de nakliye uçak teknolojisinde benzer şekilde önemli kazanımlar elde edecektir. Savunma sanayimizin özellikle tasarım konusunda yeni bir boyuta geçmesini sağlayan A400M projesi, Hava Kuvvetlerimizin ve askeri fabrikalarımızın ulaştırma uçaklarında sahip olduğu bakım yeteneğini de mutlak surette ileri seviyelere taşıyacaktır. Bu kapsamda, kökleri 1926 yılına kadar uzanan 2’nci Hava Bakım Fabrikamız, 2018 yılında A400M C-Check bakımlarını Kayseri’de yaparak önemli bir başarıya imza atmıştır.”

Bu sayede geçmişte bakım için yurtdışına gönderilen uçaklara, yurt içindeki tesiste Türk mühendis ve işçileriyle bakım yapılmaya başlandığını dile getiren Bakan Akar, “Bu ilk başarı sonucunda A400M uçaklarının depo seviyesi bakım olarak adlandırılan ağır bakımları ve Retrofit olarak adlandırılan güçlendirme faaliyetlerinin de Kayseri’de yapılabileceği değerlendirilmektedir” ifadesini kullandı.

Ağır bakımların yapılması için personel eğitim faaliyetleri ve tesis yatırım çalışmaları devam ettiğini söyleyen Bakan Akar, bunların en kısa sürede tamamlanmasını beklediklerini bildirdi.

“AIRBUS desteğiyle A400M kullanıcı ülke uçaklarının da Retrofit ve ağır bakımlarının ülkemizde yapılacağına inanıyoruz” diyen Bakan Akar, bu iş birliğinin, sadece A400M uçakları ile sınırlı kalmayıp, CN-235 uçaklarının bakımlarının da Kayseri’de yapılmasının ön adımı olabileceğine yönelik değerlendirmesini dile getirdi.

Bakan Akar, tesisler, personel tecrübesi, savunma sanayi firmalarının ve devletin her konuda sağladığı destekle bunu yapabilecek imkan ve kabiliyete sahip olunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Askeri fabrika ve tersanelerimiz bugüne kadar TSK’nın ihtiyaçlarını karşılamak için üzerlerine düşen görevleri başarıyla yerine getirdi. Ancak bu fabrika ve tersanelerimizin mevcut imkan ve kabiliyetleri, şu anda kullanılan kapasitenin çok üzerinde. Bu bilinçle yani hem kendi ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek hem de özel sektör ve yurt dışına hizmet üretebilecek durumdayız. Bu çerçevede mevcut kapasitemizi daha etkin kullanabilmek, fabrika/tersane imkanlarımızı ekonomiye kazandırabilmek ve katma değer oluşturabilmek için mevzuatımızı düzenledik, özel sektör dinamizmiyle hareket edebilen Asfat A.Ş.yi kurduk. Takip ettiğimiz savunma sanayii politikaları sayesinde Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını karşılamanın ötesinde askeri fabrika ve tersanelerimizi tam kapasite kullanarak ihracata da odaklanmış bulunuyoruz. Bu şekilde küresel pazara ay-yıldızlı markalarımızın girmesini sağlamaya çalışıyoruz.”