AB sınırlarını tamamen kapatıyor

Avrupa Birliği’nin (AB), AB üyesi olmayan ülkelerden Schengen ülkelerine “gerekli” olmayan seyahatler dışındaki seyahatlere yasak getirilmesi üzerinde durduğu kaydedildi.

BBC’nin elde ettiği bir diplomatik belgede yer alan bilgilere göre, bu yasağın AB üyesi olup da Schengen bölgesi dışında kalan Hırvatistan, İrlanda, Kıbrıs ve İngiltere gibi ülkelerin vatandaşlarını kapsamayacak.

AB üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşı olup da AB ülkelerinden birinde oturma izni olanlar da yasak kapsamına girmeyecek.

“Gerekli” seyahat kategorisi ise sağlık çalışanları, transit yolcular veya önemli ailevi nedenlerle seyahat edenleri kapsıyor.

Öneri düzeyinde olan belge, AB üyesi ülkeler tarafından henüz yayımlanmış olmadığı için ayrıntıları hakkında fazla şey bilinmiyor.

Öncelikler sıralandı

Avrupa Birliği ülkelerine dış sınırlardan girişlerin geçici olarak kapatılmasını öneren Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medyadan yayımladığı mesajda Avrupa Birliği’nin önceliklerini sıraladı.

Von der Leyen önceliğin AB vatandaşlarının evlerine dönebilmesi, sağlık ekipmanlarının sağlanması, dış sınırlara yönelik kuralların karara bağlanması ve ekonomik önlemlerin alınması olduğunu ifade etti.