ABD Hava Kuvvetleri ilk kez denedi

ABD Hava Kuvvetleri’nin ilk kez bir askeri uçakta yapay zeka kullanarak sistemi test ettiği açıklandı.

Washington Post’ta yer alan habere göre, Hava Kuvvetleri Salı günü bir eğitim uçuşunda bir U-2 Dragon Lady casus uçağındaki sensör ve navigasyon sistemlerini kontrol etmek için bir yapay zeka algoritmasına izin verdi.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, bunun bir ABD askeri uçağında yapay zekanın bilinen ilk kullanımı olduğu vurgulandı.

Uçuşta bir pilot yer alırken yapay zeka algoritması ise yardımcı pilot görevini icra etti.

Bu önemli uçuş yapay zekayı askeri uçaklara dahil etme girişimlerinde bir dönüm noktası olarak nitelendirildi.

Uçuşa katılan U-2 pilotunun açıklamasında komuta pilotu olarak görev yaptığını ve uçuşun sorunsuz geçtiğini ifade ederken, yapay zekanın rolünün çok az olduğu ancak bu görevleri eksiksiz yerine getirdiğini açıkladı.

Yaklaşık iki buçuk saat süren test Kaliforniya yakınlarındaki Beale Hava Kuvvetleri Üssü’nde rutin bir eğitim görevinde gerçekleştirildi.

Hava Kuvvetleri yetkilileri ve U-2 pilotu, uçağın radar sensörlerinden ve taktiksel navigasyondan sorumlu olması dışında, yapay zekaya verilen görevler hakkında daha fazla detay açıklamadı.

ABD Hava Kuvvetleri’nde çok sayıda uçak seçeneği olmasına rağmen 1950’li yıllarda Soğuk Savaş’ın önemli aktörü olarak geliştirilen U-2 uçağına yapay zeka entegre edilmesi ise dikkat çekti.

ABD ordusunun en özel uçaklarından olan U-2 Dragon Lady Soğuk Savaş boyunca 60.000 veya 70.000 fit gibi şaşırtıcı derecede yüksek irtifalarda görev yaptı.

AirTürkHaber