ABD insansız F-16 projesini hızlandırdı

ABD Hava Kuvvetleri, insansız uçabilecek teknolojiyle donatılacak ilk üç F-16 Fighting Falcon’un Florida’daki Eglin Hava Kuvvetleri Üssü’ne ulaştığını söyledi.

F-16’ların gelişi, hizmetin Viper Experimentation ve Next-gen Operations Model-Otonomy Flying Testbed anlamına gelen Venom olarak bilinen programa karşı atılan en büyük adıma işaret ediyor ve her iki uçağa da otonom teknolojinin test edilmesini hızlandırmayı hedefliyor.

Venom programı kapsamında insansız otonom olarak uçacak F-16’ların F-35 uçakları ile kol uçuşu gerçekleştirecek.

İnsansız F-16’lar düşman hedeflerine saldırmak, elektronik savaş operasyonları yoluyla düşman sinyallerini engellemek veya keşif görevleri gerçekleştirmek gibi kritik görevlerde de kullanılacak.

İnsansız F-16 projesi için daha bir çok testin gerçekleştirileceği ve cevaplanması gereken soru olduğu belirtilirken, 50 milyon dolarlık yatırım ile başlayan projenin yıllık maliyeti yaklaşık 7 milyon doları buluyor.

Programın gelişimsel test lideri Binbaşı Ross Elder, açıklamasında Venom’un “yeni bir havacılık çağına” doğru bir adımı temsil edeceğini söylerken, “Venom programı, hava muharebe yeteneklerinin geliştirilmesinde önemli bir aşamaya işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

İnsansız F-16 programında ilk testlerin pilotlarla yapılması ve uçağın havadayken otonom uçuşa geçmesi planlanıyor.