ABD istihbaratında Shahded-136 alarmı

Amerikan istihbarat servisinin Ukrayna’da kullanılmayan başlanan İran yapımı insansız hava aracını ele geçirmek için alarma geçtiği belirtildi.

İsrail istihbaratına yakınlığı ile bilinen Debka haber portalında yer alan habere göre, ABD istihbaratının İran üretimi Shahded-136 tipi insansız hava aracının ele geçirilmesi için yoğun çaba harcadığı ve Kiev semalarında düşürülen İran üretimi İHA’ların parçalarının hızlı şekilde ABD’ye gönderildiği belirtildi.

Shahded-136 İHA’sının tam olarak ele geçirilmesi için ABD’ni Kiev’deki Büyükelçiliği’nden koordine edilen bir çalışmanın yapıldığı belirtilirken, henüz bunun başarılamadığı belirtildi.

Haberde ABD istihbaratının İran İHA’sını ele geçirerek bu İHA’lara karşı bir savuma mekanizması oluşturmak için Ukrayna genelinde yoğun çaba harcadığı vurgulandı.

Rusya tarafından Ukrayna’daki savaşta son dönemde İran yapımı İHA’ların kullanıldığı görülürken, son olarak Kiev’e düzenlenen kamikaze İHA saldırısında kullanılan İHA’ların İran’ın Shahded 136 İHA’sına benzerliği iddiaları kuvvetlendirmişti.

Rusya ve İran uzun süredir gündemde olan İHA iddialarını resmi olarak kabul etmezken, İran tarafından binlerce İHA’nın Rus ordusuna teslim edildiği iddia ediliyor.

Ukrayna’daki devam eden savaşta son haftalarda Rus ordusunun İHA’larla saldırılarını artırdığına dikkat çekilirken, bu saldırılarda özellikle Ukrayna ordusunun altyapısına ciddi hasarlar verildiği belirtiliyor.

AirTürkHaber