ABD medyası korkunç hatayı açıkladı

Boeing’in kalbi olan şehrin önde gelen gazetesi The Seattle Times’ın yayınladığı habere göre, Boeing ve Federal Havacılık Kurulu’nun (FAA) eline, kazadan dört gün önce MCAS sistemiyle ilgili bir güvenlik raporu geçti.

Pazar günü yayınlanan haberde, Ethiopian Airlines’ın yaşadığı ölümcül kazadan tam dört gün önce B737 MAX 8’de kullanılan MCAS yazılımındaki güvenlik sorunları şirkete ve Federal Havacılık Kurulu’na sunuldu.

737 MAX 8’in, FAA sertifikasyonun da iç güvenlik raporuyla ilgili sorunları tespit ettiğini belirtildi.

Times bu sonuca, şirkette eskiden görev almış ve şu anda görevli mühendislerin MCAS yazılımı üzerindeki analizlerden vardı.

MCAS’in anlamı ise; Uçağın hızı düşüş gösterdiğinde otopilotun devreye girerek, lövyeyi ileri itip, burnu aşağı doğru basmak olarak tanımlanıyor.

Gazete, Boeing’de yayınlan içi raporda “yeni uçuş kontrol sisteminin gücü yetersiz” dediğini ve sistem hatasının şiddetini “tek bir sensörden gelen giriş bazlı sistemin aktivasyonu engellenmelidir” olarak seviyelendirdiğini yazdı.

Ethiopian Airlines ve Lion Air’de kazadan dakikalar önce pilotların MCAS sistemiyle mücadele ettiği biliniyor.

CEO Dennis Muilenburg, pazar günü yaptığı açıklamada, araştırmacıların kesin sonuçlara varabilmek için çalışmaya devam ettiğini, Boeing’in daha önceden duyurduğu yazılım güncelleme geliştirmesini sonuçlandırdığını ve pilot eğitimlerinde revizyon yapıldığını söyledi.

Boeing ve FAA, kazadan dört gün önce ellerine bir güvenlik raporu geçtiği iddialarına ise henüz bir yanıt vermedi.