ABD ordusu DJI’e alternatifi buldu

ABD, Çin ile olan ticari savaştan dolayı kendisine DJI’dan başka bir drone üreticisi arayışında çareyi Fransız üretici Parrot’ta buldu.

Çinli DJI ile uzun süredir rekabet halinda olan Parrot, şimdi ise ABD ordusu için drone üretecek 6 şirketten biri oldu.

DJI hariç beş şirketi kapsayan anlaşma, Çinli şirketlerin artan hâkimiyeti karşısında ABD ve Avrupa ticari kuruluşları arasında Parrot gibi stratejik bir cepheyi temsil ediyor.

Webtekno’da yer alan habere göre DJI, Parrot ve 3D Robotics gibi diğer küçük şirketlerle ve DJI’ın gölgesinde kalan Çinli şirket Yuneec gibi küçük şirketlerle dünyanın en büyük ve en popüler drone üreticisi konumunda.

Ancak Trump’ın Çin ile olan ticari savaşının büyümesiyle birlikte ABD, büyük Çin markalarının yerine haliyle ABD’li ve Avrupalı alternatifler aramaya başladı.

Parrot ABD ordusunun tek drone üreticisi olmasa da bu anlaşmanın Fransız şirket için büyük bir zafer olduğu belirtiliyor.

Parrot, 30 dakika boyunca 3 km menzile kadar açılabilen, 1,3 kg’den daha hafif olan, bir araya getirmesi 2 dakikadan az süren ve bir askerin sırt çantasına kolayca sığabilen bir drone prototipi için ABD’den 11 milyon dolarlık fon aldı.