ABD-Rusya arasında THAAD gerilimi

Rusya’dan Ukrayna’ya sevk edilmesi gündemde olan THAAD sistemleri konusunda sert bir mesaj yayınlandı.

ABD’ye Ukrayna’ya Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunma (THAAD) sistemleri tedarik ederek durumu çıkmaza sokmaktan kaçınma çağrısı yapan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Pankin, Moskova’nın askeri yanıt vermek zorunda kalmayacağını umduğunu söyledi.

Valday Uluslararası Tartışma Kulübü toplantısına katılan Pankin’e, Washington’un Ukrayna’ya THAAD sistemleri konuşlandırması halinde Moskova’nın nasıl yanıt vereceği sorusu yöneltildi.

Pankin, “Sanırım, diplomatik önlemleri soruyorsunuz. Diğer önlemleri, size diğer kişiler açıklar ancak bunun olmayacağını, gerilimin o seviyeye kadar tırmanmayacağını umuyorum” yanıtını verdi.

Rusya’nın ABD yönetiminin ‘aptallık yapmama, dikkatli davranma, durumu çıkış yolu zor bulunacak bir çıkmaza sokmaktan kaçınma’ çağrısı yaptığını belirten Pankin, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın diplomatik metotları uygulayacağının, diğer kurumların da diğer metotlarla ilgileneceğinin altını çizdi.

THAAD konusuyla ilgili bir diğer açıklama da, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov’dan geldi.

ABD’nin THAAD’ların olası tedarikini gündeme getirerek Rusya’ya siyasi ve askeri baskı yaptığını kaydeden Ryabkov, “Ukrayna’ya ölümcül silahlar da dahil mühimmat, askeri teçhizat pompalamak gibi bu alanda yaşanan her şey, bizim üzerimizdeki siyasi ve muhtemelen askeri-teknik baskıyı artırma girişimi. Burada çok açık bir şekilde şantaj ve baskı var, bunu anlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya’ya cephe alan tüm grubun gerilimi düşürmek, Kiev’i Minsk anlaşmalarını uygulamaya ikna etmek yerine enformasyon saldırıları gerçekleştirdiğine dikkat çeken Ryabkov, bunun çok açık bir şekilde provokasyon olduğunu ancak Rusya’nın bu provokasyona gelmediğini vurguladı.

Kiev’e THAAD tedariki yapılması halinde oluşacak durumu değerlendiren Ryabkov, “Bu, ABD’deki ‘öfkeli başların’, ABD ile müttefiklerinin ve Rusya’yla kesişme hattındaki geniş coğrafyada yer alan müşterilerinin suçu nedeniyle çıkan Ukrayna krizine diplomatik çözüm bulma şansını daha da azalttıkları anlamına gelir” diye konuştu.