ABD Suriye’de nereleri vurdu?

Gece geç saatlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’ye saldırı emrini verdiğini duyurmasının ardından ABD Suriye’yi vurmaya başlarken, saldırın detayları da belli olmaya devam ediyor.

ABD tarafından düzenlenen hava saldırısına Fransa ve İngiltere’de destek verirken, Suriye’de atılan bazı füzelerin ise hava savunma sistemleri tarafından engellendiği belirtildi.

Bombardımanda Şam’da 9 olmak üzere Humus, Hama ve Dera’da toplam 16 noktanın vurulduğu, hedef alınan noktalardan ikisinin terör örgütü Hizbullah’a ait olduğu bildirildi.

ABD’nin saldırılarda Tomahawk füzelerini kullandığı ileri sürülürken Suriye devlet televizyonu da hava saldırılarına uçaksavarlarla karşılık verildiğini bildirdi. ABD’nin Tomahawk atışlarını Kızıldeniz’de konuşlu gemilerinden gerçekleştirdiği ileri sürüldü.

Bombardımanda ise B1 bombardıman uçaklarının kullanıldığı belirtildi.

Hürriyet’in verdiği bilgilere göre Suriye’de vurulduğu belirtilen hedefler ise şöyle:

 • Cumhuriyet Muhafız Tugayı 105 – Şam
 • Hava savunma üssü – Jabal Qaseen Şam – Zeinab kışlası
 • Mezze askeri havaalanı
 • Ad Dumayr Hava Üssü
 • Bilimsel Araştırma – Şam
 • Bilimsel Araştırma – Jamraya Damascus
 • Büyük Genel 41 Özel Kuvvetler – Şam
 • Doğu Qalamoun’daki Al Rahiba Khomhuri muhafızlarının yakınındaki askeri yerler
 • Şam kırsal bölgesi
 • Alkaswa – Şam kırsalındaki bölgedeki yerler
 • Pamuklu bir göle yakın Homs Batı
 • Havaalanı Balkchla İsveçliler
 • Daraa yakınlarındaki Azra bölgesinde bir İran üssü
 •  Yarmouk üssü
 • Homs kırsalında drenaj depoları
 • İran üssü Tal Mari’de
 • Şam Uluslararası Havalimanı civarında cam ev

Reuters’in verdiği bilgilere göre vurulan noktalar

Reuters Haber Ajansı, Suriye hükümeti yanlısı bir milis komutanın verdiği bilgiye göre Barzeh’teki araştırma merkezi ve Humus’taki askeri deponun dışında aşağıdaki hedeflerin vurulduğunu duyurdu.

 • Başkent Şam’ın batısında, Lübnan sınırı yakınlarındaki Dimas bölgesinde bulunan bir askeri üs. İsrail uçakları aynı bölgeyi 2014’te bombalamıştı.
 • Başkentin kuzeyindeki Masyaf’taki bir tesis. Masyaf Batılı istihbarat örgütlerinin geçen yıl kimyasal silah ürettiğini idda ettiği Bilimsel Çalışmalar ve Araştırma Merkezi’nin bir şubesi bulunuyor.
 • Şam’ın kuzeydoğusundaki Kalamun bölgesinde bulunan askeri depolar.
 • Şam’ın güneyindeki Kiswah bölgesi. İran’ın Kiswah’ın dışında daimi bir askeri üs inşa ettiğine inanılıyor. İsrail’in geçen Aralık’ta tesise füze attığı ve bazı binaları imha ettiği belirtilmişti.

Rus üsleri isabet almadı

Operasyona Rusya’dan peş peşe tepkiler geldi. Rusya’nın ABD Büyükelçisi Antanov ‘Suriye’ye saldırı sonuçsuz kalmayacak’ derken Parlamentonun alt kanadı Duma’nın Savunma Komitesi Başkanı Şerin ise, “Rusya bu yaşananları saldırganlık eylemi olarak görmektedir’ yorumunu yaptı. Rus Dışişleri de “Şam barışçıl bir gelecek şansı elde ettiği anda saldırıya uğradı” açıklamasında bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığı da saldırı sırasında füzelerden hiçbirinin Tartus ve Hmeymim’de bulunan üslere isabet etmediğini duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı Suriye hava savunma sistemlerinin Dumayri askeri havaalanına atılan 12 seyir (kruz) füzesini imha ettiğini duyurdu.

PENTAGON: Hava saldırısı bugün sona erdi

ABD Savunma Bakanı Mattis, Suriye’ye yönelik saldırının bir defalık olduğunu söyledi. Mattis, “Bu yıl geçen yılki saldırıya nazaran iki kat daha fazla silah kullandık. Hedefler daha titiz seçildi. Ağır bir saldırı olduğunu söyleyebilirim” dedi.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ise ABD’nin Suriye’ye yönelik saldırıya ilişkin Rusya’ya önceden bilgi verilmediğini kaydetti. Dunford, “Operasyonun ilk dalgası sona erdi” dedi.

Dunford, Suriye’de vurulan hedeflerin Şam’da bir kimyasal silah araştırma merkezi, Humus’ta kimyasal silah depoları olduğunu söyledi.

Pentagon’dan yapılan açıklamada hava saldırılarının bugün için sona erdiği açıklandı.

 

Esad yönetimi: Saldırı uluslararası hukukun ihlâli

Trump’ın açıklamasının hemen ardından Suriye’nin başkenti Şam’da patlama sesleri duyulduğu bildirildi.

Suriye devlet televizyonu da Şam’a yönelik saldırıları doğruladı.

Suriye devlet televizyonu saldırının başarısızlığa uğrayacağını kaydetti, saldırıyı “uluslararası hukuk ihlâli” olarak tanımladı.

Devlet televizyonu ayrıca Suriye hava savunma sistemlerinin 13 füzeyi vurduğunu duyurdu.

BBC’nin dış haberler prodüktörü Riam Dalati, Şam’dan gelen görüntülerin hava savunma sistemlerinin faaliyete geçirildiğini gösterdiğini bildirdi.

İngiltere saldırıya 4 Tornadoyla katıldı

İngiltere Savunma Bakanlığı, ülkenin Suriye rejiminin kimyasal silah kapasitesiyle ilgili hedeflere yönelik harekatına 4 Tornado savaş uçağıyla katıldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İngiltere saatiyle 02.00’de İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetlerinin ABD ve Fransa ile Suriye’deki hedefleri vurmaya başladığı kaydedildi.

Suriye rejiminin kimyasal kapasitesiyle ilgili olduğu öne sürülen hedeflere yönelik harekata, İngiltere’nin Kıbrıs’taki Akrotiri Hava Üssünden kalkan Tornado tipi 4 savaş uçağı ile katıldığı açıklandı.

İngiliz uçaklarının Humus’taki bir eski füze üssünü hedef aldığı ve saldırıda ‘Storm Shadow’ (Fırtına Gölge) füzelerinin kullanıldığı belirtildi.

İngiliz basınında yer alan haberlere göre İngiliz uçakları saldırılarını Suriye hava sahasına girmeden gerçekleştiriyor.

Saldırı sonrası Esad’ın ilk görütünsü

Dünyayı sarsan saldırının ardından en çok merak edilen, Şam rejimi lideri Beşar Esad’a ne olduğuydu.

Dakikalar önce resmi olarak paylaşılan bir video, Esad’ın bu sabah elinde çantasıyla ofisine gittiğini gösteriyor.